HISTORIA REGIONU

Armia Łódź: historia bitwy na linii rzek Warty i Widawki 1939

Marcin Jankowski  •  25 sierpnia 2016 (15:03)
Po pierwszych trzech dniach II wojny światowej na całej linii frontu w Polsce - od północy na południe toczył się zacięty bój graniczny. W efekcie nacierających, w dodatku przeważających sił wroga, front został przerwany a poszczególne dywizje polskie zaczęły się wycofywać na przydzielone wcześniej w planie obronnym - linie oporu.
Armia Łódź: historia bitwy na linii rzek Warty i Widawki 1939
Zdjęcie:   
AUTOREKLAMA
Planujesz kupić nową przyczepę samochodową? A może tylko potrzebujesz przewieźć dowolną rzecz, która nie mieści się do Twojego samochodu? Przyjedź do punktu handlowego na Przygoniu przy ulicy Łąkowej 3 w gminie Dobroń. Wcześniej możesz zapoznać się z ofertą nowych przyczep i wypożyczalni na stronie internetowej Kolumna24.

Główna linie oporu Armii Łódź a linii rzek Warty i Widawki


Do głównych zadań Armii Łódź przydzielonych przez Naczelnego Wodza należało zadanie utrzymania rejonów Łodzi i Piotrkowa w celu obrony Warszawy. Dowódca Armii Łódź - gen. dyw. Juliusz Rómmel zakładał przygotować główną obronę na linii rzek Warty i Widawki. Mimo to w momencie wybuchu wojny większość sił została maksymalnie wysunięta o wiele dalej w kierunku granicy co miało na celu od samego początku spowalniać natarcie wojsk niemieckich. W składzie Armii Łódź nominalnie miało się znaleźć pięć dywizji piechoty i dwie brygady kawalerii. Jednak do 1 września 1939 roku udało się zmobilizować i przetransportować na wyznaczone pozycje jedynie trzy dywizje piechoty i jedną brygadę kawalerii.

1 września rano w kierunku pozycji Armii Łódź ruszyły wojska Wechrmachtu z 10. armii, na którą składały się następujące korpusy - 4., 11., 14., 15. i 16. Siły niemieckie tej armii rozwinęły natarcie od Tarnowskich Gór po Wieluń. Natomiast 8. armia zabezpieczała natarcie 10. armii od północy i głównymi siłami ruszyła przez Kępno w kierunku Sieradza. W jej skład weszły dwa korpusy - 13. i 10. Do zadań pierwszego należało przemieszczenie się przez Kępno i uchwycenia przepraw na Warcie po obu stronach Sieradza. 10. korpus operował na północnym skrzydle 13. korpusu przez Międzybórz i Grabów atakował miasto Wartę.

Niemieckie korpusy napotkały na swojej drodze jednak silny opór Polaków, którzy decyzją dowódcy Armii Łódź zostali ulokowani maksymalnie blisko granicy polsko-niemieckiej. Do czołowego spotkania Wojska Polskiego i Wehrmachtu doszło dopiero 2 września. Atak sił niemieckich na polskie pozycje został poprzedzony nalotami bombowymi oraz zmasowanym ostrzałem artyleryjskim. Walki na przedpolu doprowadziły do maksymalnego wyczerpania żołnierzy polskich, którzy walczyli do upadłego. Późnym wieczorem 2 września, jednostki polskie otrzymały rozkaz z dowództwa Armii do odwrotu na główną pozycję obrony nad Wartą i Widawką.

Praktycznie przez cały dzień 3 września 1939 roku trwał odwrót polskich dywizji na wyznaczone pozycje. Spowodowane to było atakami zaczepnymi wojsk niemieckich oraz poniekąd brakiem łączności i zmienianymi co róż rozkazami z dowództwa Armii. Dopiero późnym wieczorem 3 września lub nad ranem 4 września na pozycjach obronnych znalazła się większość polskich sił. Jednak sytuacja w przed dzień głównej bitwy była groźna. Większość jednostek Armii Łódź była wyczerpana i osłabiona. W dodatku dowództwo Armii nie miało żadnych dodatkowych sił własnych, które mogło skierować w ten rejon aby wzmocnić obronę.

Bitwa o główną pozycję obrony na rzece Warty i Widawki


Tak jak zakładano wcześniej, bitwa na głównej linii obronnej, rozpoczęła się 4 września 1939 roku. 8. armia niemiecka kierująca się w wyznaczonym dla niej kierunku ataku, nękała co róż wycofujące się wcześniej oddziały polskie. To właśnie w okolicach Sieradza nastąpiło główne uderzenie. Pod koniec dnia spływały meldunki do niemieckiego dowództwa, że zostały uchwycone pierwsze przyczółki na rzece Warcie. Zdawało się, że nie wszystkie polskie oddziały zdążyły się wycofać z przedpola 3 września. Część odcinków północnego skrzydła była nieobsadzona przez co niemieckie oddziały nie miały problemu z przejściem rzeki Warty.

Zacięte walki toczyły się pod Bieleniem gdzie na broniący się 30. pułk piechoty ruszyli żołnierze z niemieckiej 17. dywizji piechoty. Wkrótce udało się Niemcom sforsować rzekę pod Bieleniem mimo oporu i kilkukrotnych walkach wręcz. W efekcie zmasowanych uderzeń niemieckich Armia Łódź znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. W nocy z 4 na 5 września Naczelny Dowódca marszałek Rydz-Śmigły podjął decyzję o przeprowadzeniu kontruderzenia na skrzydłach Armii Łódź - na północy wydzielonymi siłami Armii Poznań oraz na południu wydzielonymi siłami Armii Prusy. Warunkiem powodzenia tej akcji było utrzymanie się przez cały dzień 5 września na pozycji rzeki Warty. W praktyce kontruderzenie to się nie powiodło ponieważ dowódca Armii Prusy często zmieniał swoje decyzje i w zasadzie nie do końca wiedział jak zrealizować powierzone mu zadanie na południowym skrzydle.

Na północnym skrzydle w rejonach Sieradza na linii rzeki Warty, w dniu mimo prób, nie udało się odrzucić Niemców za rzekę. Około południa, w okolicach Bielenia na odcinek 30. pułku piechoty skierowany został najpierw 4. pułk piechoty a później reszta sił 2. dywizji piechoty w celu odbicia niemieckiego przyczółka z rąk niemieckiej 17. dywizji piechoty. Akcja ta zakończyła się ostatecznie niepowodzeniem. W związku z takim obrotem sytuacji w godzinach popołudniowych około godziny 1800 sztab Armii Łódź podjął decyzję o opuszczeniu pozycji z nad Warty i Widawki i wycofaniu się na linię opóźniającą od Szadku przez Łask na Piotrków. W zasadzie na koniec dnia w odwrocie była cała Armia Łódź.

Klęska Armii Łódź na rzece Warcie i Widawce, decyzje o jej wycofaniu oraz dalsze niepowodzenie w próbach zatrzymania wroga, otworzyło drogę do ataku na Warszawę. Przełamanie dalszej linii na Wiśle oznaczało klęskę sił zbrojnych i w konsekwencji załamanie się obrony państwa.

Na zdjęciu głównym okolice Strońska w 2014 roku, linia bukrów w głównym pasie obrony Armii Łódź.
#wojnaświatowa #łask #zduńskawola #strońsko #beleń #kolumna #niemcy #polska #hitler #kampaniawrześniowa #1939 #wojnaobronna #historia #ciekawemiejsca #łask miasto
Łask: Czy Zlikwidują Linię Autobusową D do Pabianic?
ŁASK

Łask: Czy Zlikwidują Linię Autobusową D do Pabianic?

Łask po Burzy: wszędzie pozalewane ulice, połamane drzewa
ŁASK

Łask po Burzy: wszędzie pozalewane ulice, połamane drzewa

Łódź: Zachodnia Obwodnica Łodzi na S14 skierowana do przetargu
ŁÓDŹ

Łódź: Zachodnia Obwodnica Łodzi na S14 skierowana do przetargu

OSP Kolumna: usuwanie skutków wieczornej burzy w Kolumnie
ŁASK

OSP Kolumna: usuwanie skutków wieczornej burzy w Kolumnie

WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city
1399 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw
1750 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw

PRZYCZEPY SAMOCHODOWE
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24