REKLAMA
REKLAMA
ŁÓDŹ

Droga S14: jaka firma wybuduje zachodnią obwodnicę Łodzi?

Marcin Jankowski  •  17 lutego 2017 (11:14)
Problemy z budową drogi ekspresowej S14, która byłaby obwodnicą dla Zgierza oraz Aleksandrowa Łódzkiego a jednocześnie pełniła by rolę zachodniej obwodnicy Łodzi, nie mają końca. Mimo wpisania tej drogi ekspresowej na rządową listę inwestycji strategicznych, w pewnym momencie mało co nie doszło do jej usunięcia z tej listy i porzucenia projektu. Teraz okazuje się, że wszystkie oferty jakie zostały złożone przez firmy na budowę tego odcinka drogi, znacząco przekraczają budżet inwestorski.
Droga S14: jaka firma wybuduje zachodnią obwodnicę Łodzi?
Zdjęcie: © Kolumna24/S8   
REKLAMA

Przetarg na S14: złożone oferty przekraczają budżet inwestorski


Na początku lutego, w łódzkim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otworzono wszystkie oferty od firm budowlanych zainteresowanych wykonaniem drogi ekspresowej S14, która była by tym samym zachodnią obwodnicą miasta wojewódzkiego Łodzi. Problem w tym, że wszystkie 11 firm i konsorcjów złożyło oferty, które znacząco przekraczają budżet inwestorski.

Do tej pory z zachodniej obwodnicy Łodzi oznaczonej jako droga ekspresowa S-14 udało się wybudować jej fragment od węzła Róża przy drodze ekspresowej S8 praktycznie do południowych krańców Łodzi w okolicach obecnego Centrum Handlowego Port. Na najbliższe lata natomiast zaplanowano budowę 28,5 kilometrowej drogi na północ od węzła Lublinek aż do drogi krajowej nr 91 w miejscowości Słowik i autostrady A2, podzielonej na dwa odcinki. Ukończenie tej inwestycji pozwoli w całości zamknąć tzw. ring wokół miasta Łódź, która na dzień dzisiejszy jest otoczona obwodnicami z trzech stron. Od północy autostradą A2, od wschodu autostradą A1 oraz od południa drogą ekspresową S8.

Dla pierwszego budowanego odcinka drogi ekspresowej S14 (od węzła Łódź Lublinek do węzła Łódź Teofilów) wpłynęło 8 ofert. Najniższa oferta dla pierwszego odcinka opiewała na kwotę około 768,7 miliona złotych, najwyższa blisko 973 miliony złotych. W przypadku drugiego odcinka (od węzła Łódź Teofilów do Słowika) złożono 9 ofert a najtańsza oferta wyrażała się kwotą około 812 milionów złotych, najdroższa około 1 miliarda 333 milionów złotych. Kosztorys inwestorski dla I odcinka to 672 miliony złotych, dla drugiego odcinka blisko 759,3 miliona złotych. W każdym przypadku przekroczono więc budżet o blisko 100 milionów złotych.

Z informacji podanych przez GDDKIA przewiduje się, że jeśli wszystko pójdzie zgodne z planem i uda się zaakceptować oferty złożone przez wykonawców, umowy z nimi zostaną podpisane w połowie 2017 roku.

Powstanie zachodniej obwodnicy Łodzi (S-14) to także bardzo dobra wiadomość dla samorządów gmin, przez które będzie ona przebiegała. Już teraz mówi się o zwiększeniu ich znaczenia jako terenów inwestycyjnych. Dodatkowo zostanie rozwiązany problem zatłoczenia miejscowości po zachodniej stronie Łodzi przez samochody ciężarowe. Przykładem tego jest droga ekspresowa S-8, po otwarciu której cały transport prowadzony przez samochody ciężarowe znikł z takich miast jak Sieradz, Zduńska Wola czy Łask.
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i chcesz być na bieżąco z wszystkimi wiadomościami publikowanymi w regionalnym portalu informacyjnym Kolumna24 zacznij obserwować profil Facebook. Ponadto możesz już pobrać bezpłatnie aplikację mobilną K24 ze sklepu Google Play.
#łódzkie    #łódź    #zgierz    #s14    #obwodnica    #przetarg    #budownictwo    #drogi    #finanse   
REKLAMA
Najnowszy sprzęt elektroniczny ze sklepu RTV Euro AGD od ręki
REKLAMA

Najnowszy sprzęt elektroniczny ze sklepu RTV Euro AGD od ręki

Wiadomości z Łasku dostępne w aplikacji mobilnej na Androida
ŁASK

Wiadomości z Łasku dostępne w aplikacji mobilnej na Androida

Lahti 2017: ceremonia otwarcia zgromadzi razem fanów i sportowców
LAHTI2017

Lahti 2017: ceremonia otwarcia zgromadzi razem fanów i sportowców

Łask: wody w rzece Grabia przekroczyły stany ostrzegawcze
ŁASK

Łask: wody w rzece Grabia przekroczyły stany ostrzegawcze

WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24