ŁASK

Łask: co się dzieje w szpitalu kierowanym przez Centrum Dializa?

Marcin Jankowski  •  7 października 2016 (11:59)
Od 1 lipca 2012 roku szpital powiatowy w Łasku decyzją samorządu został wydzierżawiony prywatnej firmie z Sosnowca - Centrum Dializa sp. z o.o. Jeszcze przed restrukturyzacją sytuacja w szpitalu była nie najlepsza jednak w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej niepokojących zdarzeń, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie i życie pacjentów.
Video: © Wikimapia/Szpital w Łasku
AUTOREKLAMA
Planujesz kupić nową przyczepę samochodową? A może tylko potrzebujesz przewieźć dowolną rzecz, która nie mieści się do Twojego samochodu? Przyjedź do punktu handlowego na Przygoniu przy ulicy Łąkowej 3 w gminie Dobroń. Wcześniej możesz zapoznać się z ofertą nowych przyczep i wypożyczalni na stronie internetowej Kolumna24.

Restrukturyzacja szpitala w Łasku i wydzierżawienie spółce Centrum Dializa sp. z o.o.


Szpital w Łasku powstał pod koniec lat 70. jako placówka wojewódzka a następnie po zmianach terytorialnych jej rola została ograniczona jedynie do obszaru powiatu łaskiego. Z biegiem lat sytuacja finansowa szpitala ulegała pogorszeniu co było spowodowane nie dostosowaniem się do wymogów rynkowych a także utrzymaniem nie rentownych oddziałów z punktu widzenia zarządzających szpitalem. Początkowo rozpatrywano kilka możliwości rozwiązania tego problemu i ostatecznie zapadła decyzja o wydzierżawieniu szpitala prywatnemu podmiotowi - spółce Centrum Dializa z Sosnowca.

Sam budynek szpitala został wydzierżawiony Spółce z Sosnowca na 20 lat a znajdujący się w niej sprzęt na 5 lat. Ponadto zgodnie z umową przejęcia, spółka Centrum Dializa z Sosnowca miała zagwarantować przez 12 miesięcy utrzymanie stanu osobowego personelu. Choć sama restrukturyzacja szpitala w Łasku zakończyła się sukcesem w odczuciu samorządowców - to jej efekty nie są już tak efektywne i dobre dla samych pacjentów naszego regionu.

Brak wystarczającego personelu medycznego, braki sprzętowe


Wszystko zaczęło się od zwolnień co doprowadziło, że w szpitalu rzadko kiedy przyjmują lekarze specjaliści a jeśli już są to pojawiają się na bardzo krótki okres czasu. Prowadzi to do problemów z diagnozowaniem i leczeniem pacjentów jak w przypadku Pana Zdzisława, który trafił do szpitala na koniec kwietnia 2016 roku w wyniku silnego krwawienia.

Już po przewiezieniu karetką, w szpitalu bliscy Pana Zdzisława usłyszeli, że pierwsze badania zostaną wykonane dopiero za cztery dni - w środę, ponieważ akurat nie ma lekarzy bo jest majowy weekend. W trakcie kilkunastu następnych dni przeprowadzono kilka operacji ponieważ nikt nie potrafił dokładnie określić czym jest spowodowane krwawienie u chorego. Brak pozytywnych rezultatów w stanie zdrowia pacjenta zadecydowały o tym, że rodzina podjęła próbę przewiezienia go do innego szpitala. Początkowo lekarze z Łasku straszyli ich przed zabraniem Pana Zdzisława do innej placówki jednak ostatecznie udało się znaleźć wolne miejsce w Brzezinach. Tam diagnoza była bardzo szybka - zapalenie otrzewnej, sepsa i dziura w żołądku na 5 cm. Mimo podjęcia próby ratowania Pana Zdzisława przez lekarzy z Brzezin, ostatecznie zmarł on po kilku dniach. Cała sprawa swój finał znalazła w Prokuraturze Okręgowej w Sieradzu gdzie dalej będzie wyjaśniana pod kątem spowodowania śmierci w wyniku zaniedbań.

Nie brakuje także przypadków mniej drastycznych, które nie zagrażały życiu pacjentów ale były nie mniej stresujące dla osób korzystających z pomocy medycznej w Łasku. Jak opowiadali rodzice kilkuletniego synka, trafił on na podstawowy zabieg usunięcia kleszcza. To co zobaczyli potem przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Lekarz usuwał kleszcza w małym, niedoświetlonym pomieszczeniu, nakłuwając kilkukrotnie igłą małego chłopca w miejsca na ciele gdzie nie było takiej potrzeby. W momencie kiedy rodzic wyciągnął telefon aby włączyć latarkę i doświetlić pomieszczenie lekarzowi ten bardzo się wzburzył. Podobnych zachowań personelu medycznego w stosunku do pacjentów w Łasku jest więcej, które w żaden sposób nie budują dobrej reputacji tej placówce.

Brakuje także personelu pomocniczego. Salowa, która jest odpowiedzialna za przygotowanie sali operacyjnej ma na to tylko 30 minut. Czas ten jest zupełnie nie wystarczający aby odpowiednio przygotować miejsce do przeprowadzenia zabiegu.

Szpital w Łasku. Co dalej z leczeniem pacjentów?


To nie pierwszy tego typu przypadek w Łasku, o którym mówi się głośno. Problemy pacjentów szpitala w Łasku wielokrotnie były poruszane w serwisach informacyjnych czy w programach telewizyjnych jak chociażby w programie Uwaga stacji TVN: W Polsce nie leczy się starości. W ostatnim czasie bardzo głośna stała się sprawa małego dziecka, które zmarło podczas operacji: Kara dla szpitala w Łasku po kontroli NFZ. Szpital nie przyjął dziecka.

Co dalej będzie z Łaskim szpitalem? Z informacji uzyskanych od rodzin pacjentów, którzy zmarli po pobycie leczniczym w szpitalu w Łasku, część z nich podjęła decyzję o skierowaniu spraw do wyjaśnienia przez Prokuraturę ponieważ nie zgadzają się z poczynaniami lekarzy. Takich przypadków może być co najmniej pięć lub nawet więcej. W Polsce nie jest prowadzony żaden rejestr błędów medycznych. Szacuje się jednak, że może być ich nawet 30 tysięcy rocznie! Nie zawsze odpowiedzialny jest bezpośrednio lekarz, często winę ponosi system, jednak zawsze cierpią na tym pacjenci.

W związku z dobrem pacjentów w artykule została wyłączona możliwość publikowania komentarzy. Wszelkie ewentualne uwagi do artykułu proszę przesyłać na adres e-mail: redakcja@kolumna24.pl
#łask #łódzkie #szpital #centrumdializa #sosnowiec #problemy #pacjenci #leczenie
Truskawka Buczek 2017: zaśpiewają m.in. Enej, No Mercy, Kate Ryan
ŁASK

Truskawka Buczek 2017: zaśpiewają m.in. Enej, No Mercy, Kate Ryan

Dobroń: Bezpłatne Badania Mammograficzne dla Kobiet
DOBROŃ

Dobroń: Bezpłatne Badania Mammograficzne dla Kobiet

Łask: 5. Festiwal Róż 2017 dla miłośników królowej roślin
ŁASK

Łask: 5. Festiwal Róż 2017 dla miłośników królowej roślin

Wyniki III Turnieju Wojewódzkiego w Siatkówkę w Zduńskiej Woli
ŁASK

Wyniki III Turnieju Wojewódzkiego w Siatkówkę w Zduńskiej Woli

WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city
1399 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw
1750 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw

PRZYCZEPY SAMOCHODOWE
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24