POLSKA I ŚWIAT

34. Posiedzenie Sejmu RP w Sali Posiedzeń czy Sali Kolumnowej?

Marcin Jankowski  •  11 stycznia 2017 (03:36)
Przed nami 34. posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej, które odbędzie się w Sali Posiedzeń lub w Sali Kolumnowej z posłami opozycji lub bez nich. Mimo wszystko na najbliższym zgromadzeniu narodowym 11 stycznia 2017 roku, posłowie zajmą się emeryturami żołnierzy służących w PRL, Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska oraz przywilejami dla powstańców warszawskich, sołtysów i małych przedsiębiorców.
34. Posiedzenie Sejmu RP w Sali Posiedzeń czy Sali Kolumnowej?
Zdjęcie: Adrian Grycuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL Sala Kolumnowa Sejm RP   
AUTOREKLAMA
Planujesz kupić nową przyczepę samochodową? A może tylko potrzebujesz przewieźć dowolną rzecz, która nie mieści się do Twojego samochodu? Przyjedź do punktu handlowego na Przygoniu przy ulicy Łąkowej 3 w gminie Dobroń. Wcześniej możesz zapoznać się z ofertą nowych przyczep i wypożyczalni na stronie internetowej Kolumna24.

Burza polityczna po ostatnich obradach Sejmu z 16 grudnia 2016 roku


Do dzisiaj nie udało się ustabilizować sytuacji politycznej, po tym jak marszałek Sejmu Marek Kuchciński reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość wykluczył z obrad posła Michała Szczerbę z Platformy Obywatelskiej. W wyniku tego zdarzenia i ogólnie napiętej sytuacji pomiędzy partią rządzącą a opozycją, Ci ostatni zaczęli okupować sejmową mównicę i utrudnili przeprowadzenie głosowania nad budżetem państwa.

Wieczorem, po kilku godzinach przerwy, marszałek Kuchciński zdecydował o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej. W dalszym głosowaniu nad najważniejszą ustawą jaką było uchwalenie budżetu na 2017 rok, udział wzięli posłowie PiS oraz dwóch posłów Kukiz'15. Posłowie opozycji podważają legalność jej uchwalenia, wątpią, że w Sali Kolumnowej było niezbędne kworum. Część z nich nadal od 16 grudnia rotacyjnie protestuje w sali plenarnej.

Ciężko powiedzieć jak nadal będzie wyglądała sytuacja i jak potoczą się obrady Sejmu zaplanowane na 11 stycznia 2017 roku. W międzyczasie odbyły się spotkania marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego (PiS) z przedstawicielami klubów parlamentarnych aby rozwiązać ten kryzys polityczny. Co prawda nie udało się na nich wypracować porozumienia. Zaproszenia do negocjacji nie przyjął przewodniczący PO Grzegorz Schetyna natomiast lider Nowoczesnej Ryszard Petru zapowiedział, że "protest będzie trwał", ale posłowie jego klubu nie będą blokowali mównicy.

Dekomunizacja – posłowie zajmą się żołnierzami i członkami WRON z okresu PRL


W harmonogramie prac podczas 34. posiedzenia Sejmu znalazł się rządowy projekt ustawy obniżającej emerytury i renty dla byłych członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i żołnierzy zawodowych pełniących służbę od 22 lipca 1944 roku do 31 sierpnia 1990 roku. Według niego członkowie wskazanych formacji zostaną objęci zmianami, które spowodują obniżenie ich emerytury. Jedynym sposobem na uniknięcie obniżki jest udowodnienie przez byłego żołnierza, że przed 1990 rokiem wspierał bez wiedzy przełożonych "osoby lub organizacje działające na rzecz niepodległości Państwa Polskiego". Obniżki obejmą blisko 12 tysięcy świadczeń, budżet państwa ma rocznie zaoszczędzić 200 milionów złotych.

Jest to dalszy etap prac nad dekomunizacją Polski, po obniżeniu emerytur (do maksymalnie 2 tysięcy złotych) i rent inwalidzkich (1,7 tysiąca złotych) dla pracowników aparatu bezpieczeństwa PRL, podczas obrad 16 grudnia 2016 roku w Sali Kolumnowej.

1 000 złotych dla sołtysów w projekcie ustawy PSL


Posłowie będą również dyskutować nad ustawą zaproponowaną przez Polskie Stronnictwo Ludowe, która zakłada wprowadzenie wynagrodzenia w wysokości 1 000 złotych miesięcznie wszystkim sołtysom oraz zagwarantowania takiej samej ochrony prawnej jak funkcjonariuszom publicznym. Obecnie sołtysi biorący udział w radach gminy nie otrzymują wynagrodzenia.

Co na to PiS? – Stanowisko klubu będzie jeszcze wypracowane, natomiast moja opinia o projekcie jest pozytywna – odpowiada Jan Ardanowski (PiS), wiceprzewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi. – Prace nad ustawą, która by regulowała wynagrodzenia – stosunkowo niewielkie, ale jednak odczuwalne – dla sołtysów były prowadzone również przez PiS, kiedy byliśmy w opozycji. Niewątpliwie kierunek zmian jest rozsądny – jestem mieszkańcem wsi i doceniam i dostrzegam wielką pracę sołtysów, ale szczegóły projektu będą jeszcze dopracowywane – mówi Ardanowski.

Źródło: MamPrawoWiedziec.pl
#polska #polityka #sejm #salakolumnowa #salaposiedzien #poslowie #glosowanie
ŁKS Łódź Zagra w II Lidze Zamiast Finishparkiet Drwęca NML
ŁÓDŹ

ŁKS Łódź Zagra w II Lidze Zamiast Finishparkiet Drwęca NML

Łask: Zabił Swoją Konkubinę? Mężczyzna Został Zatrzymany
ŁASK

Łask: Zabił Swoją Konkubinę? Mężczyzna Został Zatrzymany

Łódzkie: Ratują życie. Sami Dostaną 1 Milion Złotych Pomocy
ŁASK

Łódzkie: Ratują życie. Sami Dostaną 1 Milion Złotych Pomocy

(Video) I Bieg Leśny w Teodorach za nami. Blisko 400 zawodników
ŁASK

(Video) I Bieg Leśny w Teodorach za nami. Blisko 400 zawodników

WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city
1399 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw
1750 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw

PRZYCZEPY SAMOCHODOWE
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24