POŻYCZKI

Jak pożyczać pieniądze znajomym w trudnej sytuacji?

Marcin Jankowski  •  19 maja 2016 (17:17)
Oczywiście pożyczanie pieniędzy to nie tylko sytuacja kiedy Ty idziesz do wybranej instytucji finansowej i pożyczasz od niej pieniądze na dowolny cel. Możesz znaleźć się w komfortowej sytuacji i To Ty będziesz pożyczał pieniądze innym. O czym musisz pamiętać w takiej sytuacji?
Jak pożyczać pieniądze znajomym w trudnej sytuacji?
Zdjęcie: © Domena publiczna/Zdjęcie ilustracyjne   
AUTOREKLAMA
Przyczepki samochodowe: wypożyczalnia i sprzedaż z pełną ofertą
MOTORYZACJA

Przyczepki Samochodowe: wypożyczalnia i sprzedaż z pełną ofertą

O czym pamiętać pożyczając pieniądze znajomym?


Jak w każdej szanującej się instytucji finansowej po pierwsze musisz spisać umowę, w której jasno określisz termin spłat poszczególnych rat, dodatkowo wpiszesz wysokość poszczególnych rat a także uwzględnisz informację w sprawie postępowania w przypadku zaległości. Najlepiej jeśli postąpisz tak niezależnie czy pożyczysz pieniądze swojemu znajomemu, koledze czy komuś z rodziny. Wydawać by się mogło, że podpisywanie umowy z własną rodziną jest zbędne ale w sytuacji gdy dojdzie do jakichkolwiek nieporozumień będziesz miał podstawy do dochodzenia roszczeń. Umowy pisemne tworzy się dla każdych pożyczek powyżej kwoty 500 złotych.

Pamiętaj też, że jeśli nie spisałeś umowy pisemnej z drugą osobą, której pożyczałeś pieniądze to i tak jesteś chroniony prawem. Zawsze możesz domagać się zwrotu swoich pieniędzy na drodze sądowej ponieważ umowa ustna też posiada moc prawną. Jeśli zawarłeś jedynie umowę ustną to wszelkie postanowienia również są wiążące dla obu stron. Dodatkowym atutem podczas omawiania wszelkich szczegółów będzie obecność drugiej osoby, która zawsze w przypadku problemów może zostać świadkiem. Oczywiście wyegzekwowanie pieniędzy w przypadku umowy ustnej będzie o wiele trudniejsze niż jakbyś miał spisaną umowę na papierze.

W przypadku jeśli umowa nie określa jasno dokładnego terminu spłaty pożyczki, możemy zażądać zwrotu pożyczonych pieniędzy. Zgodnie z naszym prawem krajowym jesteśmy przez nie chronieni i zgodnie z zapisem pożyczkobiorca jest zmuszony do oddania niam pożyczonych pieniędzy w ciągu sześciu tygodni po tym, jak żądamy ich zwrotu. Warto jednak trzymać się wcześniej ustalonych terminów spłat rat zaciągniętej pożyczki od nas przez dowolną sytuacją aby nie zrodziła się konfliktowa sytuacja na czym mogą ucierpieć nasze relacje. Tyczy się to również manipulacji z drugiej strony...

Bezpieczeństwo domowych finansów przy pożyczaniu pieniędzy


Oprócz formalnych spraw podczas pożyczania pieniędzy komuś powinieneś wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz. Potraktuj to bardziej jako cenną wskazówkę niż książkową zasadę do przestrzegania. Kiedy udzielić pożyczki znajomemu czy rodzinie lub jakiejkolwiek innej osobie? Tylko wtedy jeśli Twoje przyszłe wydatki będą zabezpieczone a pożyczane pieniądze nie będą odłożone na czarną godzinę. Wniosek, że warto pożyczać pieniądze tylko wtedy jeśli Twój stan finansowy pozwala Ci na wygospodarowanie dodatkowych funduszy, które chcesz przeznaczyć na inwestycje.

Ponadto w przypadku pożyczania pieniędzy bezpiecznym rozwiązaniem będzie przelanie pożyczanej kwoty na konto bankowe pożyczkobiorcy. Dzięki temu bardzo łatwo udowodnisz innej osobie, że pożyczyłeś komuś pieniądze jeśli ta druga osoba nie będzie chciała je zwrócić. Warto pamiętać aby w takiej sytuacji zwrot pieniędzy odbył się również przelewem a numery kont bankowych obu stron zostały zapisane w umowie.
#

Zapisz się do Newslettera

Obserwuj Profil Facebook

Szybkie i łatwe pożyczki Monedo Now nawet do 10 000 złotych
POŻYCZKI

Szybkie i łatwe pożyczki Monedo Now nawet do 10 000 złotych

Przyczepki samochodowe: wypożyczalnia i sprzedaż z pełną ofertą
AUTOREKLAMA

Przyczepki Samochodowe: wypożyczalnia i sprzedaż z pełną ofertą

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?
POŻYCZKI

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Procedury odzyskiwania wierzytelności przy pozyczkach
POŻYCZKI

Jak wyglądają procedury odzyskiwania wierzytelności dla pożyczek?

WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24