EMERYTURA

Jak działa IKZE?

Marcin Jankowski  •  8 listopada 2016 (15:02)
Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę pozwoli przyszłym emerytom na zapewnienie sobie życia na godnym poziomie. Nie trzeba przy tym polegać wyłącznie na ZUS-ie lub KRUS-ie i wypłacanych przez nie świadczeniach. Jednym z narzędzi, z jakich można skorzystać w tzw. III filarze emerytalnym, są Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. W jaki sposób działają i czy warto się na nie zdecydować?
Jak działa IKZE?
Zdjęcie: © Domena publiczna/Zdjęcie ilustracyjne   
AUTOREKLAMA
Planujesz kupić nową przyczepę samochodową? A może tylko potrzebujesz przewieźć dowolną rzecz, która nie mieści się do Twojego samochodu? Przyjedź do punktu handlowego na Przygoniu przy ulicy Łąkowej 3 w gminie Dobroń. Wcześniej możesz zapoznać się z ofertą nowych przyczep i wypożyczalni na stronie internetowej Kolumna24.

Integralna część II filaru emerytalnego


IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jest elementem III filaru przeznaczonego dla wszystkich dorosłych Polaków. Konto pozwala na gromadzenie środków finansowych na przyszłą emeryturę, przy jednoczesnym uzyskiwaniu z tego tytułu wielu korzyści, nie tylko finansowych, ale i podatkowych.

Możliwość założenia IKZE pojawiła się w 2012 roku, jako nowy produkt związany z dobrowolnym oszczędzaniem na emeryturę, alternatywa dla Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE). W 2013 roku wprowadzono stały limit wpłat na IKZE, bez względu na wysokość osiąganych przez daną osobę zarobków, na poziomie - 1,2-krotności prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W 2016 roku była to kwota 4866 zł. Dodatkowo limit ten w kolejnym roku nie może być niższy, niż limit wpłat na IKZE obowiązujący w roku poprzednim. Uzależniony jest on od tempa zmian wysokości wynagrodzeń w Polsce.

Inny limit dla młodocianych


Także osoby małoletnie, przed ukończeniem 18. roku życia mają możliwość założenia dla siebie IKZE, ale w ich przypadku wpłaty mogą być na to konto dokonywane wyłącznie w roku kalendarzowym, w którym osoba małoletnia uzyskała dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. Wpłata nie może być przy tym wyższa od wysokości dochodów z takiej pracy.

Dla kogo IKZE?


Zgodnie z obowiązującym prawem, IKZE mogą założyć osoby już w wieku 16. Lat, a na jednym IKZE oszczędności może gromadzić tylko jeden oszczędzający. Nie ma możliwości założenia wspólnego Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego dla siebie i współmałżonka, czy dla siebie i dzieci. IKZE ma charakter indywidualny, a nie rodzinny.

Dlaczego warto?


Istnieje wiele czynników dotyczących oszczędzania na emeryturę w ramach wybranego IKZE, które przemawiają jak najbardziej na jego korzyść. Pierwszy z nich jest zwolnienie wpłat na IKZE z podatku od zysków kapitałowych. IKZE umożliwia uzyskanie w ramach corocznego zeznania podatkowego PIT ulgi w podatku dochodowym. Odliczeniu od podstawy opodatkowania podlega wpłacana na IKZE kwota. W ciągu roku można zaoszczędzić nawet 1557 zł.

W zależności od wybranej oferty IKZE, można w sposób elastyczny kształtować wysokość i częstotliwość wpłat dokonywanych na takie konto. W Union Investment obowiązuje pierwsza wpłata minimalna w wysokości 1000 zł oraz kolejne w wysokości co najmniej 100 zł.

Wypłata środków


Płacenia podatku od dochodów kapitałowych od wycofanych z IKZE pieniędzy unikniemy, jeśli właściciel konta osiągnie ustawowy wiek 65 lat. Wszystkie środki finansowe zgromadzone na IKZE podlegają dziedziczeniu i są wypłacane w razie śmierci właściciela, wskazanym przez niego osobom. Nie zostanie tutaj naliczony podatek od spadku i darowizn.

Jedyne co trzeba zapłacić, to 10-procentowy zryczałtowany podatek, przy wypłacie środków na zakończenie okresu oszczędzania na IKZE. Jeśli zaś zdecydujemy się na wcześniejszą rezygnację z gromadzenia kapitału na emeryturę w ramach takiego konta, wypłacane z niego środki będą obciążone podatkiem dochodowym według skali podatkowej.

Uniezależnienie od systemu emerytalnego w Polsce


Inwestując w ramach III filaru w IKZE, nie trzeba martwić się o niekorzystne zmiany w systemie emerytalnym. Już dziś politycy ostrzegają, że w przyszłości emerytury będą niewielkie, albo wręcz głodowe. Dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć myśleć o zabezpieczeniu swojej przyszłości. Emerytura z IKZE, z odkładanych tam środków, będzie pewna i da komfort finansowy na starość.
#emerytura #seniorzy #ikze #polska #drugifilar #trzecifilar #zus #ofe
Szybkie i łatwe pożyczki Monedo Now nawet do 10 000 złotych
POŻYCZKI

Szybkie i łatwe pożyczki Monedo Now nawet do 10 000 złotych

Pożyczka 2000 zł za darmo przez internet w Lendon
POŻYCZKI

Pożyczka 2000 zł za darmo przez internet w Lendon

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?
POŻYCZKI

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Procedury odzyskiwania wierzytelności przy pozyczkach
POŻYCZKI

Jak wyglądają procedury odzyskiwania wierzytelności dla pożyczek?

WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city
1399 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw
1750 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw

PRZYCZEPY SAMOCHODOWE
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24