Wybory USA: oglądaj na żywo Hillary Clinton czy Donald Trump

Marcin Jankowski, 08.11.2016 19:44, aktualizacja 09.11.2016 00:09
Oglądaj na żywo wybory prezydenckie w USA gdzie zmierzą się pomiędzy sobą kandydatka demokratów Hillary Clinton oraz kandydat republikanów Donald Trump. Są to pierwsze wybory w Stanach Zjednoczonych Ameryki gdzie urząd prezydenta ubiega się kobieta a także, które wywołują tyle zainteresowania na całym świecie ze względu na postacie w nich startujące. Relacja dzięki Sky News Live...

Kto wygra wybory w USA? Clinton czy Trump?


Z ostatnich badań sondażowych tuż przed dniem wyborów wynika, że to Hillary Clinton ma większe szanse na wygraną w wyborach prezydenckich w USA. Wygrana Trumpa będzie zależała tak naprawdę o zwycięstwa w kilku stanach - Florydzie, Michigan, Karolinie Północnej, Ohio i Pensylwanii. W tych stanach jak pokazują wyniki sondażowe, różnice w głosach na poszczególnych kandydatów są bardzo małe i to właśnie wyborcy w nich najprawdopodobniej zadecydują o ostatecznym zwycięstwie, któregoś z kandydatów.

Świat wobec kandydatów na prezydenta USA?! W opinii wysokiego urzędnika Iranu, Ali Akbar Velayati, nie ma różnicy kto zwycięży w dzisiejszych wyborach ponieważ bez względu na wynik polityka USA wobec Iranu się nie zmieni. Dodał również, że Donald Trump pokazuje prawdziwe oblicze Ameryki a Hillary Clinton jest również prawdziwą twarzą Ameryki ale w makijażu, podsumowując, że są to "dwie strony tego samego medalu".

Głosowanie w Wyborach na Prezydenta USA


Głosowanie w wyborach na Prezydenta USA potrwa do godziny 600 czasu polskiego, kiedy to zostaną zamknięte ostatnie lokale wyborcze. Natomiast pierwsze lokale wyborcze zostaną zamknięte równo o godzinie 0000.

W przeciwieństwie do Polski, wybory w USA na prezydenta są pośrednie i polega to na tym, że głosujący wybierają kolegium elektorskie, w skład którego wchodzą elektorzy z poszczególnych stanów i którzy dopiero 19 grudnia 2016 zagłosują na konkretnego kandydata. Każdy stan w USA ma przypisaną liczbę elektorów w zależności od liczby mieszkańców. Aby zostać prezydentem USA dany kandydat musi uzyskać minimum 270 głosów elektorskich z wszystkich 538.

Oto lista elektorów przypisana do poszczególnych stanów: Alabama (9), Alaska (3), Arizona (11), Arkansas (6), Connecticut (7), Dakota Południowa (3), Dakota Północna (3), Delaware (3), Dystrykt Kolumbii (3), Floryda (29), Georgia (16), Hawaje (4), Idaho (4), Illinois (20), Indiana (11), Iowa (6), Kalifornia (55), Kansas (6), Karolina Południowa (9), Karolina Północna (15), Kentucky (8), Kolorado (9), Luizjana (8), Maine (4), Maryland (10), Massachusetts (11), Michigan (16), Minnesota (10), Missisipi (6), Missouri (10), Montana (3), Nebraska (5), Nevada (6), New Hampshire (4), New Jersey (14), Nowy Jork (29), Nowy Meksyk (5), Ohio (18), Oklahoma (7), Oregon (7), Pensylwania (20), Rhode Island (4), Teksas (38), Tennessee (11), Utah (6), Vermont (3), Waszyngton (12), Wirginia (13), Wirginia Zachodnia (5), Wisconsin (10), Wyoming (3).

Jak łatwo zauważyć aby zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki nie trzeba wygrać we wszystkich stanach a jedynie w tych, które posiadają największą ilość głosów elektorskich. Wystarczy, że dany kandydat uzyska największą liczbę głosów w danym stanie i to on zyskuje wszystkie głosy elektorskie. W tym przypadku można powiedzieć, że głosowanie w USA to tak naprawdę oddzielne wybory w każdym z poszczególnych stanów.

Źródło: PanArmenian/Wikipedia
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!