Wybór nowego Komendanta gminnego ZOSP RP w Dobroniu

Marcin Jankowski, 22.04.2016 12:27, aktualizacja 23.04.2016 01:41
W jednostce OSP Dobroń w dniu dzisiejszym tj. 22 kwietnia 2016 roku został wybrany nowy Zarząd gminny wraz z Komendantem gminnym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w gminie Dobroń, na którym wręczono także podziękowania za pomoc strażakom z gminy Dobroń.

Wybór nowego Zarządu gminnego ZOSP RP oraz wręczenie podziękowań


Druhowie, którzy stawili się na zebraniu podjęli jednogłośną decyzją zgłoszone kandydatury na funckje w Zarządzie gminnym ZOSP RP na kolejną 5-letnią kadencję. Podczas wyborów nastąpiło także wręczenie podziękowań za okazaną pomoc strażakom z terenu gminy Dobroń, które otrzymali Robert Jarzębak, Grzegorz Żychowski, Komendant Powiatowy PSP w Pabianicach oraz Policjanci z Posterunku Policji w Piątkowisku.

Na najbliższą kadencję Zarządu gminnego zostali wybrani następujący druhowie:

Prezes Zarządu Gminnego - dh Stefan Ropenga,
Wiceprezes Zarządu Gminnego - dh Paweł Kania
Wiceprezes Zarządu Gminnego - dh Jerzy Jaros
Komendant Gminny OSP - dh Mariusz Krulik
Zastępca Komendant Gminny OSP - dh Marek Kozub
Sekretarz - dh Paweł Karpiński
Skarbnik - dh Grzegorz Nowicki


Myślę, że dokonaliśmy dosyć sporego skoku. I dzisiaj się zastanawiam jakie będzie kolejne 5 lat. Czy będzie takie samo, bo tak naprawdę życzył bym sobie i Wam wszystkim druhowie aby te 5 lat, które jest przed nami było dokładnie takie samo. Bo wtedy wzbogacilibyśmy się o kolejny sprzęt, kolejne doświadczenia. - powiedział Wój Gminy Dobroń Robert Jarzębak podsumówując ostanie 5 lat działań przeciwpożarowych, dodając dalej - Współpraca przez te 5 lat to była czysta przyjemność. Dużo było rzeczy, które budziły satysfakcje, gdzie można było usiąść i powiedzieć udało się. Nie mogło także zabraknąć gratulacji dla nowo wybranego Zarządu gminnego ZOSP RP w Dobroniu - Dziś chciałbym pogratulować nowemu Zarządowi, który został wybrany. Są to ludzie, którzy mają doświadczenie, którzy są fachowcami i wierzę, że poprowadzą w tym dobrym kierunku.

Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych


Podstawową funkcją komendanta gminnego jest koordynacja przedsięwzięć dotyczących przygotowania ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczych i uczestniczenia w tych działaniach. Komendant gminny jest dowódcą jednostek operacyjno-technicznych ochotniczych straży pożarnych (JOT OSP) z terenu danej gminy.

Udział jednostek OSP z gminy Dobroń w systemie ratownictwa


Na terenie gminy Dobroń działa osiem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych - OSP Chechło, OSP Dobroń, OSP Ldzań, OSP Markówka, OSP Mogilno, OSP Morgi, OSP Orpelów i OSP Róża. Dwie pierwsze jednostki należą do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Do wszystkich wymienionych jednostek należy 391 druhów, z czego 335 druhów czynnych. Obszarem działania dla wskazanych ochotniczych jednostek ratowniczych jest gmina Dobroń, jednak niejednokrotnie brały one udział w dużych pożarach czy akcjach ratunkowych poza swoim rejonem działania.

Zwłaszcza w poprzednim 2015 roku aktywnie zapisały się w systemie ratownictwa zapewniając bezpieczeństwo lokalnej i nie tylko społeczności. Z większych pożarów należy wymienić udział jednostek OSP Dobroń i OSP Chechło w gaszeniu wielkiego pożaru zakładów w Zelowie w połowie stycznia czy udział w gaszeniu poszycia leśnego w Rokitnicy pod koniec 2015 roku. Łącznie w 2015 roku na terenie gminy Dobroń doszło do 139 zdarzeń różnego rodzaju.

W okresie urzędowania poprzedniej kadencji Zarządu gminnego na ochronę przeciwpożarową w całej gminie Dobroń pozyskano środki finansowe na kwotę 3 407 185 złoty.
Strażnica OSP Dobroń
GALERIA
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!