Trudna sytuacja na Bałkanach, może dojść do kolejnej wojny

Marcin Jankowski, 17.01.2017 00:32, aktualizacja 17.01.2017 00:51
W ostatnim czasie doszło do kolejnych napięć na linii Serbia - Kosowo po tym jak władze w Prisztinie nie zezwoliły przekroczyć granicy pociągowi pasażerskiemu jadącemu od strony serbskiej wymalowanego w barwy narodowe a na dodatek z napisem "Kosowo jest Serbią". Władze Kosowa uznały to za jawną prowokację, która zaogniła i tak trudną sytuację w tej części Europy, która w niekontrolowany sposób może przerodzić się nawet w kolejny konflikt zbrojny.

Serbia wyśle wojska aby bronić swoich obywateli w Kosowie


Sytuacja staje się o tyle trudna ponieważ prezydent Serbii Tomislav Nikolic powiedział, że jeśli zajdzie taka potrzeba wyśle wojska do Kosowa. - Jeśli zaczną zabijać Serbów, to tak. Wyślemy nie tylko wojsko. Wszyscy pójdziemy. Ja w pierwszej kolejności. To dla mnie nie pierwszyzna — miał powiedzieć sam Nikolic.

Historycznie Kosowo było prowincją Serbii, które w 2008 roku ogłosiło swoją niepodległość. Kosowo jako niezależne państwo zostało uznane przez Stany Zjednoczone Ameryki oraz większość krajów Unii Europejskiej. Natomiast sprzeciw wyraziła Serbia oraz Rosja, które nie uznały do tej pory Kosowa jako oddzielnego państwa.

Wspomnany pociąg, który stał się kością niezgody w obustronnych relacjach miał być pierwszym połączeniem pomiędzy dwoma rejonami od 1999 roku. Miał on połączyć ze sobą strolicę Serbii - Belgrad z Mitrovicą położoną na północy Kosowa, gdyż to właśnie w okolicach Mitrovicy mieszka wielu Serbów. Sam incydent wzmógł napięcie, wywołując protesty Serbów w Kosowie co powoduje, że te dwa narody stanęły "na krawędzi wojny", nie pierwszej na terenie Bałkanów.

Hashim Taci - premier Kosowa - uznał próbę wjazdu serbskiego pociągu jako nielegalną oraz prowokację nacjonalistów, która nie służy poprawie dobrosąsiedzkich relacji a wręcz przeciwnie psuje je.

Od połowy 1999 roku na terenie Kosowa w ramach sił pokojowych NATO (Kosovo Force) znajduje się Polski Kontyngent Wojskowy. Głównym rejonem działania KFOR są cztery północne gminy Kosowa tj.: Mitrovica, Leposavic, Zubin Potoc i Zvecan. W ramach sił natowskich PKW może liczyć do 300 żołnierzy i pracowników wojska, po tym jak pod koniec 2016 roku prezydent Andrzej Duda przedłużył jego użycia do 30 czerwca 2017 roku.

Źródło: DO Wojsko Polskie/PanArmenian.net

Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!