Smog w Polsce: możemy liczyć na poprawę warunków atmosferycznych

Marcin Jankowski, 11.01.2017 10:27
Według danych meteorologicznych w najbliższych dniach tj. 11 stycznia oraz 12 stycznia ma dojść do poprawy warunków atmosferycznych a tym samym wpłynie to na poprawę jakości powietrza na obszarze całego kraju. Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu były wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych zwłaszcza w południowej Polsce.

Gdzie smog sprawił największe problemy mieszkańcom Polski?


Najgorzej było w miastach południowej Polski na obszarze województwa śląskiego w: Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim, Tychach, Katowicach, Gliwicach, Dąbrowie Górniczej i w województwie opolskim w Zdzieszowicach oraz w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie został przekroczony poziom alarmowy dla pyłu PM10. Niemniej nie najlepsza sytuacja panowała także w Nowej Rudzie, Koninie, Sosnowcu, Cieszynie, Opolu, Oleśnie, Olkuszu, Krakowie, Skawinie, Pabianicach, Otwocku, Radomsku i Piotrkowie Trybunalskim.

Zaleca się aby osoby a w szczególności małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami serca, dróg oddechowych i astmatycy zamieszkujące obszary, na których występuje smog unikały przebywania na otwartym powietrzu.

Jak poradzić sobie ze smogiem?


Około 10 mld zł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza na poprawę jakości powietrza w Polsce. Środki unijne i krajowe – dostępne w kilkunastu działaniach i programach priorytetowych, koordynowanych i tworzonych przez NFOŚiGW – pozwalają na bieżąco podejmować kompleksowe działania inwestycyjne, edukacyjne i monitoringowe. Program o nazwie Region to tylko jedna z propozycji NFOŚiGW na ograniczenie niskiej emisji i podniesienie efektywności energetycznej w Polsce.

NFOŚiGW wraz z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej tworzą wspólnie system finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Polsce. Narodowy Fundusz jest w tej branży dużą, centralną instytucją publiczną (największą tego typu w Europie), która zarządza unijnymi działaniami i dużymi programami krajowymi, przeznaczając środki finansowe na strategiczne dla Polski przedsięwzięcia proekologiczne, w tym również w szerokim zakresie na walkę z niską emisją.

Profilaktyką w walce ze smogiem może się także okazać regularne usuwanie zanieczyszczeń z kominów. Kiedy komin nie jest czyszczony sadza jest emitowana do atmosfery, a przy pożarze sadzy w ogromnych ilościach jednorazowo trafia w powietrze.

Prezes Krajowej Izby Kominiarzy Marcin Ziombski szacuje - kominiarz czyszczący kominy w budynku jednorodzinnym (tzw. niska emisja) usuwa podczas każdorazowego czyszczenia objętościowo około 8 kg sadzy innych związków powstałych w procesie spalania paliw stałych. Przyjmując, że każdy kominiarz w Polsce wyczyści tylko trzy kominy dziennie daje to miesięcznie blisko 2 000 ton pyłów.
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!