Prezydent RP Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Izraelu i Palestynie

Marcin Jankowski, 17.01.2017 12:36, aktualizacja 17.01.2017 12:59
Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką udali się na trzy dniową oficjalną wizytę do Izraela i Palestyny. W trakcie pobytu zaplanowano spotkanie z prezydentem Izraela oraz prezydentem Palestyny i odwiedzi też Instytutu Yad Vashem. Podczas wizyty w Izraelu odznaczony zostanie także Orderem Orła Białego Szewach Weiss były ambasador Izraela w Polsce.

Polska zawsze sprzyjała i będzie sprzyjać Izraelowi


Przed spotkaniem z prezydentem Izraela Reuvenem Rivlin podczas oficjalnego powitania Andrzeja Dudy, powiedział że Polska zawsze sprzyjała i będzie sprzyjać Izraelowi. Prezydent Polski podkreślił także, że bardzo ważny jest dialog w zachowaniu bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Natomiast Izraelski prezydent przypomniał o bardzo dobrych relacjach z naszym krajem i tym, że to właśnie Polska była pierwszym krajem, który odwiedził jako prezydent Izraela.

Rozmowy Prezydenta Andrzeja Dudy z najważniejszymi politykami Izraela


Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Izraelu pozwoli pozwoli spotkać się z najważniejszymi politykami tego kraju, w trakcie których będzie rozmawiał m. in. o procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie oraz relacjach polsko-izraelskich. Oprócz tego zaplanowane są wystąpienia Prezydenta w Centrum im. Menachema Begina o relacjach polsko-żydowskich, historycznych i współczesnych. Prezydent będzie miał też wystąpienia w Izraelskiej Radzie Stosunków Międzynarodowych na temat geopolityki, zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa i pokoju. - Odbędzie się tam konferencja, którą organizuje Rada wspólnie z Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych. Prezydent jest gościem honorowym tej konferencji - powiedział minister Szczerski.

Odbędzie się także rewizyta Prezydenta RP w Palestynie i spotkanie z Mahmudem Abbasem. Oprócz spotkania z prezydentem Palestyny, Andrzej Duda odwiedzi także sierociniec dla dzieci prowadzony przez polskie siostry misjonarki, w trakcie której jej prowadząca zostanie odznaczona wysokim odznaczeniem państwowym.

Wyjazd do Izraela to także szansa dla polskich startupów, gdyż z Prezydentem RP udała się grupa młodych przedsiębiorców aby spotkać się z kreatywną branżą na Bliskim Wschodzie. Jak powiedział prezydencki minister mają oni swój oddzielny program wizyty ukierunkowany na nawiązanie kontaktów biznesowych i zaprezentowanie własnych rozwiązań. - Cieszy mnie rozwijająca się współpraca, zwłaszcza w dziedzinie nowoczesnych technologii - powiedział natomiast Prezydent RP Andrzej Duda w Izraelu.
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!