Beata Szydło w Izraelu. Kolizja samochodów delegacji Premier RP

Marcin Jankowski, 21.11.2016 22:44, aktualizacja 22.11.2016 12:29
Rozpoczęły się dwudniowe konsultacje pomiędzy rządem Polski i Izraela w Jerozolimie pod przewodnictwem premier Beaty Szydło oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu. W ramach międzyrządowych rozmów, przedstawiciele obu krajów będą dyskutować o sprawach w zakresie rozwoju gospodarczego, zabezpieczenia społecznego, kultury, edukacji i wojskowości.

Wspólne konsulatacje rządów Polski i Izraela


Jak powiedziała Premier RP - Beata Szydło - po pierwsze rozwój naszego kraju, strona Polska chce opierać na współpracy z Izraelem. Mając na uwadze wspólną przeszłość możemy zbudować naszą przyszłość. Nawiązując do przykrych sytuacji z przeszłości Beata Szydło podkreśliła także to, że Polski rząd jest przeciwny jakimkolwiek przejawom antysemityzmu.

Wspólne rozmowy Beaty Szydło z Benjaminem Natanjahu doprowadziły do podpisania wspólnej umowy o współpracy. Co cieszy Polska i Izrael będą wspólnie pracowały nad rozwojem projektów innowacyjnych.

Problemy delegacji Premier RP Beaty Szydło w Izraelu


Jak podają media, doszło do kolizji samochodów delegacji Premier RP Beaty Szydło uczestniczącej z wizytą w Izraelu. Jak podała Joanna Wajda - Rzecznik Prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w kolizji samochodów nie uczestniczył pojazd z Ministrem Spraw Zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Wizyta delegacji ma być realizowana zgodnie z programem.
Poniżej zdjęcie przedsyawiające samochody uczestniczące w kolizji w Izraelu:Konsultacje rządowe Polski i Izraela w Jerozolimie


We wtorek (22 listopada), zaplanowano główny program polsko-izraelskich konsultacji międzyrządowych w Jerozolimie. Premier RP Beata Szydło swoją wizytę w Jerozolimie rozpocznie Mszą św. w kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela a następnie spotka się z polskim duchowieństwem. Następnie odbędzie się oficjalne spotkanie premier Beaty Szydło z premierem Państwa Izrael Benjaminem Netanjahu w hitelu David Citatel, w którym nie będą uczestniczyć dziennikarze.

Następnie zostanie podpisana umowa między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Państwa Izrael o zabezpieczeniu społecznym przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbietę Rafalską oraz Ministra Pracy Państwa Izrael Haima Katza. W trakcie wizyty podpisana zostanie także Wspólna Deklaracja przez Premier RP i premiera Benjamina Netanjahu.

W drugiej części dnia Premier Beata Szydło odwiedzi Instytut Yad Vashem oraz złoży wizytę Bazylice Grobu Pańskiego i pod Ścianą Płaczu.

Premier RP Beata Szydło z wizytą w Izraelu


Współpraca gospodarcza w ramach programu "Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" będzie jednym z tematów poruszanych podczas dwudniowej wizyty premier Beaty Szydło w Izraelu (21-22 listopada). Podczas konsultacji międzyrządowych planowane jest podpisanie polsko-izraelskiego porozumienia o zabezpieczeniu społecznym.

Głównym programem wizyty będzie zaplanowane spotkanie premierów obu krajów - premier Beaty Szydło z premierem Izraela Binjaminem Netanjahu. Jednocześnie prowadzone będą konsultacje międzyresortowe, w których uczestniczyć będą przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Istotnym punktem wizyty w Izraelu będzie podpisanie polsko-izraelskiego porozumienia o zabezpieczeniu społecznym. Dotychczasowy brak takiej umowy wywoływał wiele niekorzystnych skutków, m.in. brak możliwości sumowania okresów ubezpieczenia z obu państw w celu ustalenia prawa i wysokości renty lub emerytury. Dotychczas zarówno Polska, jak i Izrael brały pod uwagę tylko okresy ubezpieczenia ze swojego terytorium, nie wliczając ubezpieczenia z drugiego kraju.

Premier Beata Szydło odwiedzi we wtorek Instytut Yad Vashem oraz spotka się z polskimi duchownymi pracującymi w Ziemi Świętej.

Antoni Macierewicz - Minister Obrony Narodowej w Izraelu


W konsultacjach udział weźmie również Minister Obrony Narodowej - Antoni Macierewicz w sesji plenarnej w zakresie rozwoju wojskowości. Podczas spotkania z ministrem obrony Izraela Awigdorem Liebermanem zostanie omówiona dwustronna współpraca wojskowa ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia współpracy przemysłowej. Ministrowie będą również rozmawiali o aktualnej sytuacji międzynarodowej, w tym o sytuacji w regionie bliskowschodnim. Przewidziane jest także spotkanie z polskimi duchownymi pracującymi w Ziemi Świętej.

Źródło: MON/Premier RP
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!