Nowe Centrum Łodzi: szansa na rozwój i przyciągnięcie biznesu

Marcin Jankowski, 11.04.2017 11:17
Łódź staje do walki o EXPO 2022 - o ostatecznych wynikach, kto zwycięży dowiemy się w listopadzie 2017 roku - rozwijając największe projekty urbanistyczne w Europie środkowowschodniej. Dziś to właśnie stolica województwa, położona w centralnej Polsce i dobrze skomunikowana z innymi regionami naszego kraju, wydaje się być faworytem w walce o organizację tej prestiżowej imprezy. Nowe Centrum Łodzi czyli wydzielony obszar śródmieścia Łodzi o powierzchni 100 hektarów może stać się nowym centrum biznesu.

Brama Miasta - projekt urbanistyczny w Łodzi na obszarze rewitalizacji śródmieścia


Brama Miasta - tak będzie się nazywał najnowszy projekt urbanistyczny, skierowany dla biznesu a także dla mieszkańców Łodzi, który zostanie wybudowany do 2022 roku. Powstanie on w obszarze rewitalizowanego śródmieścia - Nowe Centrum Łodzi, gdzie obok Dworca Łódź Fabryczna, znajdą się obiekty biurowe, usługowe i mieszkalne.

- Drugiej tak spektakularnej przestrzeni miejskiej jak rozwijające się Nowe Centrum Łodzi w Polsce aktualnie nie ma. Jest o nim głośno na arenie międzynarodowej, czego dowodem jest biznes, który ze zdwojoną siłą od kilku lat tutaj otwiera swoje centra. Łódź bywa nazywana "ostatnim nieodkrytym miastem". Miasto to nie mury, to przede wszystkim ludzie, którzy tu mieszkają. Brama Miasta będzie przykładem takiej właśnie przestrzeni – nowoczesnej i tętniącej życiem – mówi Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Budowy Bramy Miasta podejmie się Skanska, budynku który powstanie na przeciwko największego podziemnego dworca w kraju - Łódź Fabryczna. Jest to już drugi duży projekt realizowany w Nowym Centrum Łodzi przez tą firmę, obok budynku biurowego Nowej Fabrycznej. Na Bramę Miasta będą się składały dwa budynki biurowe o łącznej powierzchni najmu 40 tysięcy mkw., gdzie będzie pracować nawet 4 tysiące specjalistów. Otwarty plac, miejskie kawiarnie, ogólnodostępne WiFi, zieleń i mała architektura sprawią, że będzie to idealne miejsce do pracy na świeżym powietrzu, mniej formalnych spotkań biznesowych, ale i wydarzeń kulturalnych i inicjatyw takich jak chociażby kino letnie.

Łódź posiada swoją własną stylistykę w architekturze, w którą szczególnie dobrze wkomponowują się takie inicjatywy jak woonerfy czy murale. Jest to także pierwsze miasto w Polsce, w którym powstała ulica wolna od ruchu samochodowego (dziś w mieście są już 3 woonerfy, a kolejne są w planach). Miasto nazywane jest też stolicą murali - tutaj znajdziemy najdłuższy szlak street artu, liczący ok. 70 artystycznych rysunków. Najnowszy projekt Skanska doskonale wpisuje się w ten lokalny kontekst. Twarzą Bramy Miasta są sami łodzianie, których już teraz można oglądać na wystawie społecznej, znajdującej się na ogrodzeniu inwestycji. To ogólnodostępne miejsce tworzone dla i przez ludzi.

Brama Miasta – kluczowe fakty i liczby

- Rozpoczęcie budowy: I połowa 2017.
- Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: ok. 40 000 mkw. GLA.
- Powierzchnia najmu I etapu: ok. 27 500 mkw. GLA.
- Cały kompleks dostarczy 230 miejsc parkingowych.
- Budynek I etapu w najwyższym miejscu:15 kondygnacji naziemnych.
- Certyfikacja: LEED Gold.
- Generalny wykonawca: Skanska S.A.
- Autor projektu architektonicznego: medusa group.
GALERIA
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!