Na co uważać przy podpisywaniu umowy rezerwacyjnej z deweloperem?

Marcin Jankowski, 04.01.2017 11:59
Aby mieć pewność, że wybrane mieszkanie z oferty dewelopera będzie czekało właśnie na ciebie, warto zdecydować się na podpisanie umowy rezerwacyjnej. Z takiej opcji można skorzystać praktycznie u każdego dewelopera. O czym trzeba pamiętać przy jej sygnowaniu?

Jak podpisywać umowę rezerwacyjną z deweloperem?


Umowy rezerwacyjne podpisywane są w celu dokonania rezerwacji danej nieruchomości przez dewelopera na życzenie klienta. W związku z tym sprzedający wyłącza na określony czas mieszkanie z oferty. Podpisanie umowy rezerwacyjnej może wymagać wniesienia określonej opłaty, ale nieskorzy deweloperzy jej nie wymagają. Zdarza się także, że deweloperzy nie podpisują umów rezerwacyjnych z klientami, ale stosują tylko umowy ustne lub rezerwacje komputerowe.

Wtedy, gdy deweloper oczekuje opłaty rezerwacyjnej, na przykład za nowe mieszkanie na sprzedaż w Poznaniu, w takiej sytuacji koszty zależne są od wielu różnych czynników. Najczęściej jest to wydatek od około 300 do 3000 złotych, ale kontrola przeprowadzona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykazała, że niektórzy deweloperzy pobierają również wyższe opłaty rezerwacyjne, na przykład w wysokości od 10 000 do 20 000 złotych.

Przy podpisywaniu umowy rezerwacyjnej, warto pamiętać o tym, żeby dokładnie zapoznać się z jej zapisami. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy opłata wnoszona w charakterze rezerwacji jest bezzwrotna czy zwrotna. Wtedy, gdy będzie ona bezzwrotna, deweloper nie będzie zobowiązany do jej zwrotu, gdy klient nie zdecyduje się na przejście do dalszego etapu transakcji, na przykład do podpisania umowy przedwstępnej lub deweloperskiej dotyczącej wybranej nieruchomości.

Także należy dokładnie zapoznać się z informacjami, co jest przedmiotem danej umowy rezerwacyjnej, jakie są prawa oraz obowiązki każdej ze stron podpisujących umowę, również warto zwrócić uwagę, czy wszystkie dane osobowe i kontaktowe są prawidłowe. Niestety, nierzetelni deweloperzy mogą stosować niedozwolone klauzule w umowach, przykładowo jedną z takich klauzul jest obciążenie klienta dodatkowymi opłatami.
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!