Łódź: wybudują kolejowy tunel pod centrum miasta do 2022 roku

Marcin Jankowski, 11.04.2017 22:48
Na zaawansowanym etapie znajduje się kolejna wielka inwestycja w Łodzi czyli budowy kolejowego tunelu średnicowego biegnącego pod centrum miasta, który będzie łączył dwa dworce kolejowe - Łódź Fabryczna oraz Łódź Kaliska. Według najnowszych informacji, budowa tunelu ma zostać zakończona do 2022 roku przed ewentualną organizacją międzynarodowych targów EXPO. Nowa nitka kolejowa pozwoli znacząco przyśpieszyć lokalne, regionalne i ogólnopolskie połączenia kolejowe.

Budowa tunelu średnicowego pod centrum Łodzi do 2022 roku


Tunel średnicowy ma na celu połączyć ze sobą wschodnią i zachodnią część miasta a tym samym usprawnić przejazd pociągów przejeżdżających przez Łódź. Z Dworca Łódź Fabryczna zaplanowano poprowadzenie tunelu w celu połączenia go z Dworcem Łódź Fabryczna oraz na północy z Dworcem Łódź Żabieniec. Na trasie przejazdu zostaną wybudowane także dwa nowe podziemne dworce - Łódź Ogrodowa (okolice lub na obszarze centrum handlowego Manufaktura) oraz Łódź Zielona.

Jak podała Łódzka Kolej Aglomeracyjna, regionalny przewoźnik kolejowy działający na terenie województwa łódzkiego, po otworzeniu tunelu pociągi będą mogły w nim kursować nawet z częstotliwością co 10 minut. Dzięki temu planowane jest wydłużenie dotychczasowych połączeń i tak z Sieradza pojedziemy bezpośrednio do Skierniewic, z Kutna do Radomska oraz z Łowicza do Tomaszowa Mazowieckiego/ Opoczna po elektryfikacji.

Miasto Łódź z poparciem władz centralnych stara się o organizację międzynarodowych targów EXPO 2022 i właśnie to wydarzenia jest wyznacznikiem dla wszystkich inwestycji do ich ukończenia. Ostateczna decyzja na temat miasta-organizatora zostanie oficjalnie ogłoszona już w listopadzie 2017 roku. Na czas targów, dzięki tunelowi średnicowemu zostaną uruchomione dwa dodatkowe połączenia kolejowe - ze Zgierza oraz Pabianic.

Szacuje się, że cała inwestycja budowy nowego połączenia kolejowego pochłoną około 2 miliardy złoty.
GALERIA
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!