Łódź: Light Move Festival rozświetli centrum miasta

Marcin Jankowski, 05.10.2016 13:29, aktualizacja 05.10.2016 23:02
Przed nami kolejna edycja Light Move Festival w Łodzi, która podkreśli piękno łódzkiej architektury i pokoloruje światłem najsławniejszą w Polsce ulicę. To już szósta edycja najpopularniejszej imprezy organizowanej w Łodzi i jednocześnie jednej z największych w Europie, która każdego roku przyciąga licznie mieszkańców miasta.

Light Move Festival 2016 - instalacje świetlne i dobra muzyka


Po raz pierwszy festiwalowe atrakcje obejmą długi deptak Piotrkowskiej od Roosevelta do Placu Wolności i dalej do Parku Staromiejskiego. Na placu Wolności zrealizowany zostanie wielki spektakl audiowizualny, a w Parku Staromiejskim umieszczone zostaną artystyczne instalacje. Łącznie Festiwal światła w Łodzi obejmie 40 atrakcji dla odwiedzających, w ramach których rozświetlonych zostanie 55 kamienic, dwa parki miejskie i przygotowanych zostanie 25 instalacji świetlnych.

- Pierwszy raz obraliśmy temat przewodni Festiwalu Światła - w roku 2016 będzie nim oniryzm. Oniryzm czyli sen lub marzenie. Pojawiał się w dziełach Francisca Goi czy Salvadora Dalego. Oniryzm jest tematem wymarzonym dla festiwalu światła i ciekawym dla artystów. Wyobraźnia jest nieokiełznana i takie projekty pokażemy w tym roku. - zapowiada Beata Konieczniak, organizator i kreator festiwalu.

W przygotowaniu instalacji udział wezmą najlepsi na świecie light designerzy z takich krajów jak Francja, Włochy czy Wielka Brytania. Light Move Festival odbędzie się od 7 października do 9 października 2016 roku w godzinach 1845 – 2400.

Light Move Festival 2016: Piotrkowska w Łodzi odmieni swoje oblicze


W tym roku światła rozbłysną w dwóch miejskich parkach - Staromiejskim oraz Sienkiewicza oraz przede wszystkim na Piotrkowskiej. Wiele ciekawych atrakcji znajdzie się także w parkach i ulicach przylegających do Piotrkowskiej. Ulice Moniuszki i Tuwima oraz Sienkiewicza zamienią się w wielką galerię sztuki, a w parku Sienkiewicza podziwiać będzie można interaktywny mapping 2D/3D na koronach drzew. Głównym punktem Light Move Festivalu będzie wielkoformatowa projekcja na Placu Wolności przygotowana w ramach współpracy z lyońskim festiwalem światła Fête des Lumières, odwiedzanym przez 4 miliony osób.

Francuscy kreatorzy światła przygotują pokaz na Placu Wolności


W trakcie trwania Ligt Move Festival na Placu Wolności, francuscy kreatorzy światła - Francois Zurawik kreacją i umysłem Yves’a Moreaux - przygotują opowieść o podróży, pełnej przygód, które pojawiają się w naszych snach. Obejmie ona trzy budynki: Kościół Zesłania Ducha Świętego, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne oraz Archiwum Państwowe. Yves Moreaux to znany na całym świecie designer, który prezentował swoje prace na festiwalach w Lyonie, Singapurze czy Dubaju. Wielkoformatowe projekcje w wykonaniu Moreauxa poprzez światło kształtują i tworzą atmosferę nocnych obrazów.

Light Move Festival Łódź 2016: czego nie można jeszcze przegapić?


Oprócz dotychczas wspomnianych atrakcji, będąc w Łodzi w dniach Festiwalu warto także zobaczyć w Pasażu Schillera sześć kilkumetrowych instalacji przypominających biurowe lampy z czołówki amerykańskiej wytwórni filmów animowanych Pixar. W Parku Sienkiewicza stanie ogromna podświetlana kopuła. Obraz wyświetlany na instalacji świetlnej będzie można oglądać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu. Z kolei w Parku Staromiejskim wielkie błyszczące ważki będą się unosić nad stawem pełnym świecących nenufarów.

Wszystkie atrakcje ze zdjęciami i opisami znajdą się w nowej bezpłatnej aplikacji Light.Move.Festival. do ściągnięcia na komórkę. Aplikacja została podzielona na siedem kategorii. Instalacje świetlne, projekcje, mapping 3D, interaktywne działania i wydarzenia towarzyszące będą zawierać opisy i zdjęcia wszystkich atrakcji z danej kategorii.

Utrudnienia w ruchu drogowym w Łodzi podczas festiwalu


W związku z odbywającym się festiwalem światła, oprócz przygotowanych atrakcji mieszkańcy będą musieli spodziewać się także pewnych utrudnień w organizacji ruchu drogowego, które wystąpią od piątku do niedzieli (7 - 9 października) w godzinach od 1700 do 100. Dla samochodów zamknięte zostaną następujące odcinki dróg: Ogrodowa od Zachodniej do Nowomiejskiej, Północna od Nowomiejskiej do Kilińskiego, Legionów od Wschodniej do Zachodniej, Piotrkowska od Placu Wolności do Mickiewicza za wyjątkiem Zlionej/Narutowicza/Zamenhoffa, Nowomiejska, Próchnika od Zachodniej do Piotrkowskiej, Jaracza od Wschodniej do Piotrkowskiej, 6 Sierpnia od Kościuszki i Sienkiewcza od Traugutta do Nawrot.

W tych dniach warto wybrać komunikację miejską aby dojechać w rejon iluminacji świetlnych. Jak zapowiadają przedstawiciele ZDiT w tym czasie komunikacja miejska będzie pracowała ze zdwojoną siłą.

Uruchomiona zostanie również specjalna linia autobusowa LMF, która połączy centrum miasta z dworcem Łódź Kaliska. W godzinach 1700 – 030 autobusy będą kursowały z częstotliwością 15 minutową na trasie: UNII LUBELSKIEJ - DWORZEC ŁÓDŹ-KALISKA – Unii Lubelskiej – Konstantynowska – Legionów – Zielona – Kościuszki – Mickiewicza – Bandurskiego – Unii Lubelskiej - UNII LUBELSKIEJ – DWORZEC ŁÓDŹ-KALISKA
GALERIA
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!