Łódź: arcybiskup Marek Jędraszewski zastąpi Stanisława Dziwisza

Marcin Jankowski, 08.12.2016 14:39
Papież Franciszek nominował obecnego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolitę Archidiecejzi Łódzkiej na Metropolitę Krakowskiego. Zastąpi on odchodzącego na emeryturę Kardynała Stanisława Dziwisza, który piastował swój urząd w Krakowie od 11 lat po powrocie z Watykanu.

Arcybiskup Łódzki Marek Jędraszewski przechodzi do Krakowa


Decyzja o przejściu Metropolity Łódzkiego do Krakowa została podjęta przez Papieża Franciszka pod koniec listopada tego roku jednak została ogłoszona dopiero dzisiaj, 8 listopada 2016 roku przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Abp Salvatore Pennacchio. Dotychczasowy Metropolita Łódzki Marek Jędraszewski zastąpi Kardynała Stanisława Dziwisza, który ukończył już 75 lat i zgodnie z obowiązującym prawem kanonicznym przedłożył swoją rezygnację Ojcu Świętemu.

- Wolę Ojca Świętego przyjąłem w duchu posłuszeństwa, a zarazem z ogromną wdzięcznością, zdając sobie sprawę z tego, co Kraków znaczył i znaczy w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce i w dziejach całej naszej Ojczyzny, jak bliski był sercu św. Jana Pawła II Wielkiego. - powiedział arcybiskup Marek Jędraszewski, ustępujący metropolita łódzki.

Arcybiskup Marek Jędraszewski, dotychczasowy Metropolita Łódzki oraz zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski prowadził Archidiecezję Łódzką od 2012 roku przez blisko cztery lata. Natomiast Kardynał Stanisław Dziwisz zanim został Metropolitą Krakowskim, był sekretarzem i kapelanem arcybiskupa metropolity krakowskiego Karola Wojtyły a następnie sekretarzem papieża Jana Pawła II. Swój urząd w Krakowie pełnił od 2005 roku zaraz po powrocie z Watykanu. Zanim oficjalnie nowy Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski obejmie swój urząd w Krakowie, dotego czasu nadal Kradynał Stanisław Dziwisz będzie sprawował posługę Administratora Apostolskiego Archidiecezji Krakowskiej.

- Już dzisiaj chciałbym podziękować wszystkim współpracownikom, zwłaszcza księżom biskupom i pracownikom Kurii Metropolitalnej. Wyrazy ogromnej wdzięczności kieruję do umiłowanej Archidiecezji. Dziękuję za zrozumienie i życzliwe wspieranie mnie we wszystkich poczynaniach duszpasterskich. Wspólnie przeżyliśmy wiele ważnych wydarzeń, które zapisały się na stałe w historii Kościoła Krakowskiego. - podał w komunikacie Kardynał Stanisław Dziwisz.
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!