Dobroń: gminne zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP

Marcin Jankowski, 12.09.2016 00:09, aktualizacja 12.09.2016 00:17
W upalny niedzielny dzień, na terenie strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ldzaniu odbyły się zawody sportowo-pożarnicze, w których uczestniczyły jednostki OSP z terenu gminy Dobroń. Tytuł najlepszej jednostki z poprzedniego roku broniła drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobronia.
Video: ćwiczenie bojowe w wykonaniu OSP Orpelów podczas zawodów gminnych w Ldzaniu 2016

OSP Dobroń najlepszą drużyną męską w gminie Dobroń


W zawodach wzięły udział drużyny z poszczególnych jednostek z gminy Dobroń - Róża, Orpelów, Markówka, Ldzań, Chechło, Morgi, Mogilno i Dobroń - łącznie osiem zespołów męskich. Oprócz nich wystartowała jedna drużyna kobieca reprezentująca OSP Dobroń oraz dwie drużyny młodzieżowe - dziewcząt i chłopców - również z Dobronia.

Zawody rozpoczęły się od rozegrania pierwszej konkurencji czyli sztafety 7 x 50 m gdzie na każdym odcinku zawodnik miał do wykonania zadanie. W tym ćwiczeniu najlepszą jednostką okazała się drużyna reprezentująca OSP Dobroń z czasem (63,73 sekundy) zaraz za nią z czasem pozwalającym na dalszą walkę o pierwsze miejsce znalazła się jednostka OSP Orpelów (66,50 sekundy). Na dwóch kolejnych miejscach znalazły się jeszcze dwie drużyny z czasami poniżej 70 sekund, były to OSP Róża (69,59 sekund) i OSP Markówka (69,65 sekund). Następne drużyny według uzyskanych czasów - OSP Mogilno (71,48 sekund), OSP Morgi (75,03 sekund), OSP Ldzań (76,73 sekund) i OSP Chechło (81,30 sekund).

Najbardziej widowiskową konkurencję podczas zawodów jest ćwiczenie bojowe, które dla poszczególnych drużyn jest sprawdzianem umiejętności a także konkurencją, która niesie największy prestiż dla drużyny z najlepszym czasem. Najsłabszą drużyną w bojówce oraz całych zawodach okazała się reprezentacja OSP Chechło, która wykonała zadanie bojowe w 60,78 sekund. Czasy powyżej 50 sekund miały drużyny - OSP Mogilno (50,59 sekund), OSP Ldzań (51,13 sekund) i OSP Morgi (51,38 sekund). Czwarty czas ćwiczenia bojowego uzyskała OSP Róża (48,05). Trzeci czas zanotowali druhowie z OSP Orpelowa (45,06 sekund) a drugi drużyna z OSP Markówka (43,60 sekund).

Druhowie z OSP Orpelów do samego końca wierzyli w wygraną, z zapasem czasu po sztafecie i po dobrym rozegraniu ćwiczenia bojowego mimo przyznanych im pięciu punktów karnych nadal mieli szanse na zwycięstwo. Wszystko zależało od tego jak sobie poradzi drużyna z OSP Dobronia. Ta jednak nie dała innym żadnych szans i po bardzo sprawnym i bezbłędnym wykonaniu ćwiczenia bojowego uzyskała czas 38,71 sekund i ostatecznie zajęła w klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce.

W zawodach w Ldzaniu wystartowała jedna drużyna kobieca z OSP Dobroń, która w sztafecie uzyskała czas 87,30 sekund a ćwiczenie bojowe wykonała w czasie 69,86 sekund.

Klasyfikacja generalna zawodów sportowo-pożarniczych 2016 Gminy Dobroń
Do czasów podanych z poszczególnych konkurencji zostały także doliczone punkty karne za nieregulaminowe wykonywanie zadań. Punktacja klasyfikacji generalnej jest łącznym czasem z poszczególnych zadań plus punkty karne.

1. OSP Dobroń 102,44
2. OSP Orpelów 111,56
3. OSP Markówka 113,25
4. OSP Róża 117,64
5. OSP Mogilno 122,07
6. OSP Morgi 126,41
7. OSP Ldzań 127,86
8. OSP Chechło 142,08

W 2015 roku zawody gminne wygrała jednostka z OSP Dobroń, która zdobyła awans na zawody szczebla powiatowego gdzie również odniosła sukces zajmując pierwsze miejsce. Tym samym będzie ona reprezentowała powiat pabianicki na zawodach wojewódzkich, które odbędą się dopiero w 2018 roku. Tegoroczne zawody gminne miały jedynie charakter treningowy, ponieważ zgodnie z regulaminem o możliwość udziału w zawodach powiatowych drużyny będą walczyć za rok. OSP Dobroń jako zwycięzca zawodów powiatowych 2015 ma już zagwarantowany udział w zawodach powiatowych, które odbędą się w 2017 roku.

Zawody sportowo-pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych


Zawody sportowo-pożarnicze rozgrywane są w dwóch konkurencjach - sztafecie pożarniczej składającej się z siedmiu przeszkód oraz ćwiczeniu bojowym, na które składa się rozwinięcie linii gaśniczej. Do zadań startujących drużyn reprezentujących poszczególne jednostki straży pożarnych należy jak najszybsze i sprawne wykonanie poszczególnych zadań. Każde błędne wykonanie poszczególnych ćwiczeń skutkuje przyznaniem punktów karnych szczegółowo określonych w regulaminie zawodów. Wygrywa ta drużyna, która uzyska, łącznie z dwóch konkurencji najlepszy czas.
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!