Czarny wtorek w Łodzi. Caracale nie będą montowane u nas

Marcin Jankowski, 06.10.2016 00:10
Decyzja o zerwaniu dalszych rozmów z Airbus Helicopters na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal po części odbije się także na Łodzi, która miała być jednym z beneficjentów umowy offsetowej zawartej pomiędzy producentem a stroną Polską. To właśnie m. in. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi miały być odpowiedzialne za montaż śmigłowca.

Zerwanie rozmów z Airbus Helicopters na dostawę śmigłowców


We wtorek strona Polska oficjalnie poinformowała, że uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju, główną przyczyną zerwania dalszych rozmów była niedostatecznie korzystna umowa offsetowa.

Negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters rozpoczęły się 30 września 2015 roku po rozstrzygnięciu przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii, których wartość określono na 13,5 miliarda złotych. Według strony polskiej w trakcie pojawiły się rozbieżności w stanowiskach uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu. Praktycznie chodziło o to, że wartość zobowiązań offsetowych powinna wynieść tyle samo to wartość samego kontraktu.

Brak korzyści dla Łodzi z umowy offsetowej


Jest to olbrzymia strata dla Łodzi i mieszkańców - tak komentują całą sprawę radni z Łodzi. To właśnie w tym mieście, istniejące Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 posiadające polski kapitał miały utworzyć linię montażową dla śmigłowców Caracal i tym samym nowe miejsca pracy dzięki wspólnej kooperacji w ramach umowy offsetowej.

Co ważne należy podkreślić, że firma Airbus Helicopters współpracuje od dłuższego czasu z Politechniką Łódzką, w ramach której 50 naukowców świadczy pomoc dla tej firmy. W Łodzi zapowiedziano wcześniej także otwarcie biura konstrukcyjnego dla elementów samolotów produkowanych przez Airbus Helicopters.
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!