Łask: Pożar stogu zrolowanej słomy na Ostrowie 2016

Marcin Jankowski, 11.08.2016 01:24, aktualizacja 11.08.2016 13:48
W godzinach wieczornych z środy na czwartek doszło do pożaru zrolowanej słomy ułożonej w długim stogu w Ostrowie koło Łasku. Zgłoszenie do dyżurnego PSK wpłynęło o godzinie 2252. Na miejsce zdarzenia przyjechały jednostki PSP Łask oraz OSP z okolicznych gmin z powiatu łaskiego. Do akcji gaśniczej zadysponowano także samochód Wojskowej Straży Pożarnej z lotniska w Łasku. W przeciwieństwie do pożaru z poprzedniego roku teraz ogniem zajął się jedynie jeden stóg słomy.
Materiał video z pożaru słomy w 2015 roku w tym samym miejscu

Pożar stert słomy na Ostrowie koło Łasku


Jak powiedział st. kpt Sławomir Wągrowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łasku prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie, jednak dalsze ustalenia w tej sprawie prowadzi Policja. Wypalanie się resztek słomy potrwa prawdopodobnie do dnia jutrzejszego.

Według szacunków właściciela w stercie znajdowało się około 500 ton balotów słomy.

Z informacji uzyskanych na miejscu zdarzenia, z polecenia właściciela straż pożarna nie używa żadnego sprzętu ciężkiego do gaszenia pożaru. Właściciel ponadto nie wyraził zgody na użycie własnego sprzętu do rozwalenia stogu siana. Ponadto podjął także decyzję o nie wpuszczeniu na miejsce akcji firm zewnętrznych do pomocy z ciężkim sprzętem. W wyniku czego została podjęta decyzja o nie gaszeniu pożaru wodą a pozostawieniu stogów zrolowanej słomy aż do ich wypalenia się. Ten sposób ma ograniczyć koszty prowadzenia akcji gaśniczej.

Godzina 0040: Obecnie strażacy zaprzestali polewać wodą palący się stóg ze zrolowaną słomą a pozostałe na miejscu zdarzenia jednostki PSP, WSP oraz OSP zabezpieczają przed nie rozprzestrzenieniem się ognia na sąsiadujące stogi ustawione na polu nieopodal.

Wraz z początkiem akcji ustanowiono kilka punktów czerpań wody - przy wjeździe na S8 koło Ostrowa, przy kościele na Batorego a także na Baryczy oraz w jednostce wojskowej na lotnisku. Z akcji wycofano podnośnik, który pojawił się na początku pożaru.

Pożar na Ostrowie na początku 2015 roku


Jest to już drugi pożar w tym samym miejscu. Pierwsze zdarzenie miało miejsce na koniec stycznia 2015 roku. Wtedy ogniem objęte były trzy stogi siana z czego w tamtej akcji podjęto decyzję o ratowaniu dwóch wcześniejszych zważywszy na fakt, że trzeci był całkowicie objęty ogniem. W gaszeniu pożaru w 2015 roku udział wzięły jednostki PSP Łask, Zduńska Wola, Bełchatów oraz Łódź a także jednostki OSP z okolicznych gmin.

Akcja trwała wtedy dwa dni i polegała na przewożeniu palącej się słomy w inne miejsce i jej przelewaniu.
Miejsce pożaru słomy w Ostrowie/k. Łasku:
GALERIA
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!