Łask: budżet na 2017 rok i kolejne inwestycje w gminie

Marcin Jankowski, 02.01.2017 12:40, aktualizacja 02.01.2017 21:06
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Łasku w poprzednim roku, radni zatwierdzili budżet gminy na nowy 2017 rok przedstawiony przez Burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka. Zgodnie z przyjętymi założeniami dochód Gminy Łask wyniesie 88 milionów złotych natomiast wydatki oszacowano na kwotę 90 milionów złotych. Deficyt w 2017 roku wyniesie blisko 2 miliony złotych, który zostanie pokryty kredytami oraz pożyczkami. Jednocześnie w budżecie dla Gminy Łask zaplanowano także szereg inwestycji, które zostaną wykonane w ciągu bieżącego roku.

Łask: modernizacja placówek oświatowych oraz transportu miejskiego


Zespół Szkół Ogólnokształcących im. J. Paderewskiego w Łask-Kolumnie w tym roku czekają zmiany i na szczęście będą one pozytywne. W Gminie Łask zarezerwowano fundusze w wysokości 720 tysięcy złotych na dwie duże inwestycje modernizacji placówki. Jedną z nich będzie poprawa infrastruktury terenu wokół szkoły polegająca na przebudowie ulicy Toruńskiej w celu stworzenia nowych miejsc postojowych. Ponadto w samej placówce oświatowej, dla dzieci z terenu dzielnicy Kolumna, zostanie wykonana wewnętrzna instalacja gazowa z przyłączem do głównej nitki gazowej.

W ramach nowego budżetu dla gminy Łask 2017, mieszkańcy wielu miejscowości położonych na terenie gminy mogą liczyć na poprawę sieci drogowej. Planowane są liczne przebudowy dróg m. in. w Kolonii Bilew, Woli Bałuckiej, we Wronowicach czy w samym Łasku oraz stworzenie dokumentacji technicznej, która umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych w kolejnych latach. Oprócz tego zgodnie z założeniami nowego programu modernizacji transportu publicznego, Zakład Komunikacji Miejskiej w Łasku otrzyma w tym roku nowy 8-metrowy eko-autobus. Docelowo Gmina Łask planuje zakup 14 fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów miejskich, w tym: 8 sztuk o długości do 10 metrów, 4 sztuk o długości do 8 metrów, 2 sztuk o długości do 12 metrów. Wszystkie pojazdy będą spełniać najnowsze normy emisji spalin (EURO 6) oraz będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Łącznie na wszystkie inwestycje w ramach transportu przewidziano 4,6 miliona złotych.

Na najbliższe dwa lata 2017 - 2018 przewidziano wdrożenie w Urzędzie Miasta w Łasku systemu informatycznego ułatwiające zarządzanie administracją. Całkowity koszt wdrożenia e-administracji dla mieszkańców Łasku wyniesie 500 tysięcy złotych z czego 85% tej kwoty będzie pochodzić z środków współfinansowanych przez UE w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020.

Z mniejszych choć równie ciekawych planów jakie zaproponowano dla mieszkańców gminy Łask będzie wybudowanie pięciu siłowni na świeżym powietrzu wspólnie z Lokalną Grupą Działania.
GALERIA
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!