Łask: mieszkańców Kolumny czekają zmiany!

Marcin Jankowski, 15.09.2016 00:54
Na początku września zaczęła obowiązywać nowa ustawa dekomunizacyjna nakładająca obowiązek na gminy zmianę nazw budynków, obiektów czy innych urządzeń użyteczności publicznej, które propagują komunizm czy inny ustrój totalitarny. Na terenie gminy Łask nazwę zmieni 6 ulic.

Nowe nazwy ulic w Łasku oraz w samej dzielnicy Kolumna


Samorządy będą miały rok czasu na wprowadzenie zmian. Po nich mieszkańcy, którzy obecnie mieszkają przy takich ulicach jak 9 maja, Berlinga, Armii Ludowej, Pawła Findera, Janka Krasickiego czy Hanki Sawickiej, za 12 miesięcy będą mieszkać pod nowymi adresami. Pozostaje jeszcze kwestia dyskusyjna ulicy Róży Luksemburg, która również może ulec zmianie.

Ze względu na to, że ulica Armii Ludowej jest główną ulicą przebiegającą przez Łask-Kolumnę, Burmistrz Łasku wyszedł z własną propozycją przemianowania jej na "Leśników polskich". Nowe nazwy ulic będą dyskutowane przez radnych miejskich.

Z praktycznej strony osoby mające wpisane w dokumentach (np.: dowód osobisty) obecne nazwy ulic po zmianach nie będą zmuszone do ich wymiany. Zgodnie z nową ustawą będzie można z nich korzystać aż utracenia przez nie ważności. Zmiany mogą wpłynąć na przedsiębiorstwa ponieważ ich właściciele zapewne będą chcieli wymienić materiały reklamowe z nowymi danymi adresowymi.

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego


Nazwy budowli, obiektów, urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządowe terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub iny ustrój totalitarny.

Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i nie suwerenny system władzy w Polsce w latach 1944 - 1989.

Zdjęcie główne: ilustracyjne; znaki oznaczeń ulic Warszawa/Wikipedia.org
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!