Łask-Kolumna: integracyjna wymiana młodzieży polsko-niemieckiej

Marcin Jankowski, 26.09.2016 10:42
W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Łask-Kolumnie rozpoczęła się wymiana młodzieży polsko-niemieckiej zapoczątkowana jeszcze w 1993 roku. Młodzi uczniowie z naszej szkoły dzięki programowi Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży mogą regularnie wymieniać swoje doświadczenia i integrować się ze swoimi kolegami ze szkoły im. Nicolasa Borna w Dannenbergu.

Wizyta uczniów z Dannenberga w Łask-Kolumnie 2016


Idea wymiany uczniowskiej pomiędzy Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Kolumnie a szkołą w Dannenbergu narodziła się przeszło 20 lat temu i jest kontynuowana po dzien dzisiejszy. W tym roku, późnym sobotnim wieczorem (25 września) do szkoły w Kolumnie na rewizytę przyjechała grupa młodzieży z Niemiec. W trakcie tygodniowego pobytu w naszym kraju goście będą mieli okazję poznać naszą szkołę a także okolice Łasku. W ramach programu dla uatrakcyjnienia pobytu w Polsce i możliwości zaprezentowania naszej kultury zaplanowano także zwiedzanie Wrocławia, Łodzi oraz Warszawy.

Przyjazd uczniów z Dannenbergu jest odpowiedzią na wizytę polskich uczniów z października 2015 roku u naszych zachodnich sąsiadów. Tego typu kontakty to bardzo dobry sposób na budowanie własnych doświadczeń, praktyczne poznanie kultury niemieckiej i języka niemieckiego a nie tylko suchych faktów prezentowanych podczas zajęć lekcyjnych. Jak można było zauważyć na sobotnim spotkaniu integracyjnym zaraz po przyjeździe uczniów z Dannenbergu nikt nie miał problemu z nawiązaniem koleżeńskich relacji po blisko rocznej przerwie. Problemu nie stanowiła również bariera językowa a wręcz przeciwnie wymiana jest okazją do szlifowania umiejętności językowych nabytych podczas zajęć szkolnych. Dzisiaj może to wydawać się oczywiste ale trzeba zwrócić uwagę, że szkoła w Kolumnie od samego początku postawiła na kształcenie uczniów w języku angielskim i niemieckim co dzisiaj procentuje.

Uczniowie z Dannenberga pozostaną w Kolumnie do soboty (1 października), kiedy powrócą do swoich domów. W trakcie pobytu w Łasku w pomoc w zagwarantowanie aktywnie spędzonego czasu zaangażowali się również harcerze, którzy przygotowali zajęcia integracyjne na terenie Kolumny. Oficjalne pożegnanie niemieckich gości zaplanowano na piątek podczas, którego zostanie podsumowana praca z całego tygodnia wspólnego pobytu oraz zaprezentowana zostanie część artystyczna dla kolegów i koleżanek z Niemiec w części oficjalnej.

Odwiedziny w Dannenbergu w październiku 2015 roku


Podczas październikowego wyjazdu uczniów z ZSO w Kolumnie w ubiegłym roku, nasza kadra nauczycielska a przede wszystkim młodzież z Łask-Kolumny mieli okazję do nawiązania nowych znajomości oraz poznanie oblicza Niemiec. Również w trakcie tygodniowego pobytu poznali oni atrakcje Dannenbergu i jego historię a także mili okazję udać się na wycieczkę do Berlina.
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!