W 32. Bazie Lotnictwa w Łasku wylądowały amerykańskie F-16

Marcin Jankowski, 12.09.2016 12:59, aktualizacja 12.09.2016 13:19
Na lotnisku wojskowym w Łasku pojawiły się cztery amerykańskie myśliwce F-16 w ramach operacji Aviation Detachment. Docelowo ma ich być osiem - kolejne cztery myśliwce pojawią się w bazie w ciągu najbliższych dni - jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wspólne szkolenia polskich i amerykańskich lotników w Łasku


Obecnie w Polsce przebywa ponad stu lotników ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. W ramach wspólnych ćwiczeń na lotnisko w Łasku przyleciały cztery myśliwce F-16 z USA a cztery kolejne pojawią się w ciągu najbliższych dni z bazy lotniczej (175th Fighter Squadron) w Południowej Dakocie. W Polsce pozostaną przez najbliższe trzy tygodnie i wspólnie z polskimi siłami powietrznymi będą wykonywali zadania na terenie całego kraju.

Aviation Detachment (AvDet) to komponent lotniczy sił powietrznych Stanów Zjednoczonych na stałe stacjonujący w Łasku w skład którego wchodzą piloci, technicy oraz inne służby odpowiedzialne za logistykę. Rotacyjne szkolenia odbywają się na podstawie porozumienia polsko-amerykańskiego z 2011 roku. Ich lotnicy szkolą się na zmianę z pilotami 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz 31. i 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach i Łasku.

32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku


32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku to druga po Krzesinach/k. Poznania, w której stacjonują najnowocześniejsze myśliwce F-16 w Polskich Siłach Powietrznych. Pod koniec sierpnia obchodzone było 10-lecie służby samolotów F-16 w naszym kraju.

32. Baza Lotnictwa Taktycznego powstała w 2010 roku z przeformowania wcześniejszych jednostek stacjonujących w Łasku. Obecnie dysponuje ona nowoczesnymi, wielozadaniowymi myśliwcami F-16 w wersji C/D Block 52+. Łącznie polskie siły powietrzne posiadają 48 sztuk tych maszyn na swoim wyposażeniu. 32. BLT w Łasku pełni ważną funkcję w systemie obronnym Rzeczypospolitej Polskiej a jej struktury spełniają wymagania NATO.

Źródło: DgRSZ/32. BLT Łask/Wikipedia.org
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!