Anakonda16. Lotnisko w Łasku będzie bazą dla myśliwców

Marcin Jankowski, 06.06.2016 19:41, aktualizacja 07.06.2016 08:05
Podczas rozpoczynających się w poniedziałek największych ćwiczeniach wojskowych w Polsce pod kryptonimem Anakonda-16, poznańskie myśliwce biorące w nich udział będą operować z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Scenariusz ćwiczeń przewiduje wykonanie różnych zadań w dniach od 7 czerwca do 17 czerwca przez żołnierzy z 24 państw z czterech komponentów - lądowych, powietrznych, morskich i wojsk specjalnych.

Ćwiczenie Anakonda 16 na terenie Polski


Ćwiczenie Anakonda-16 będzie sprawdzianem dla Sił Zbrojnych RP, w którym wraz ze swoimi sojusznikami z 23 państw będą realizować szereg krajowych przedsięwzięć szkoleniowych, w którym ważnym elementem będzie Regionalne Ćwiczenie Obronne. Podczas ćwiczeń powierzone zadania będą wykonywać Siły Powietrzne, Wojska Specjalne i Żandarmeria Wojskowa z zakresu reagowania kryzysowego co znacznie wpływa na złożoność Anakonda-16.

Głównym celem realizowanych ćwiczeń jest sprawdzenie reakcji żołnierzy na całe spektrum wyzwań zidentyfikowanych w trwających współcześnie konfliktach, w tym odpowiedzi na zagrożenie hybrydowe. Od strony wojskowej zostaną sprawdzone umiejętności pododdziałów w zakresie integracji taktycznej dowództw i wojsk w układzie międzynarodowym, kierowanie ogniem broni połączonych, ewakuacja medyczna, likwidacja skutków użycia broni masowego rażenia, realizacja zadań państwa-gospodarza oraz przemieszczenie i ruch wojsk na dużą odległość.

W ramach ćwiczeń Anakonda-16 udział weźmie 31 000 żołnierzy, w tym ok. 12 000 żołnierzy polskich - w sumie z 24 państw. Zaangażowane zasoby sprzętowe to 3000 różnego rodzaju pojazdów, 105 statków powietrznych oraz 12 okrętów marynarki wojennej. Wspólne ćwiczenia przeprowadzane zostaną na polskich poligonach, m.in. w Drawsku Pomorskim, Ustce, Świdwinie, Żaganiu, Chełmie, Nowej Dębie, Orzyszu i Wędrzynie.

Anakonda-16. Wspólne działania sił NATO


Anakonda-16 jest połączonym ćwiczeniem Sojuszu NATO innych przedsięwzięć, które odbywają się obecnie w tej części Europy. Najważniejsze to: ćwiczenie SWIFT RESPONSE dotyczące międzykontynentalnego przerzutu strategiczny sił USA do Polski oraz SABRE STRIKE obejmujące przemieszczenie sił USA do krajów bałtyckich i prowadzenie operacji na ich terytorium. ANAKONDA-16 bezpośrednio poprzedzona będzie ćwiczeniem BRILIANT JUMP, będącym najistotniejszym w tym roku sprawdzianem Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości - VJTF (tak zwanej Szpicy NATO). Siły hiszpańskiego korpusu NATO, stanowiące trzon lądowego komponentu Szpicy NATO, zostaną przemieszczone do Polski i po zakończeniu ćwiczenia wezmą udział w ANAKONDZIE-16 jako siły międzynarodowe. Również w terminie ANAKONDY-16, Flota Uderzeniowa NATO przeprowadzi odrębne ćwiczenie sił morskich BALTOPS na akwenie Morza Bałtyckiego.

RENEGADE/Sarex 16/I - alarm dla ludności cywilnej


W ramach ćwiczeń Anakonda-16 zaplanowano także jedno z dodatkowych zadań - RENEGADE/Sarex 16/I, jakim będzie test alarmowania ludności cywilnej o zagrożeniu z powietrza. W dniach od 7 do 10 czerwca 2016 roku w wybranych miejscowościach w całej Polsce mogą zawyć syreny alarmowe. Zgodnie z aktualnym prawem zostaną wyemitowane dwa sygnały o ogłoszeniu zagrożenia oraz jego odwołaniu.

Program ćwiczenia Anakonda 16


Poniżej prezentujemy szczegółowy program wielonarodowych ćwiczeń Anakonda-16 przeprowadzonych na terenie Polski z użyciem różnych rodzajów sił zbrojnych z naszego kraju oraz państw sojuszniczych. Scenariusz zakłada zrealizowaniu następujących zadań w ciągu najbliższych dwóch tygodni:

7 czerwca
W okolicach Torunia zostanie przeprowadzona operacja powietrzno-desantowa, w której udział weźmie prawie 2 tysiące spadochroniarzy z Polski, USA i Wielkiej Brytanii.

8 czerwca
Wielonarodowy Batalion inżynieryjny wybuduje przeprawę na rzece Wisła w miejscowości Chełmno, którą pokona ponad 300 pojazdów w drodze do krajów bałtyckich, co jest elementem ćwiczenia SABER STRIKE.

9 czerwca
Będzie to kolejny dzień ćwiczeń Anakonda 16, podczas którego będą ćwiczyć pododdziały obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej połączone ze strzelaniami na poligonie w Ustce.

10 czerwca
Pod osłoną ciemności polskie i amerykańskie wojska aeromobilne przeprowadzą szturm z wykorzystaniem 35 śmigłowców.

11 czerwca
Zostaną przeprowadzone zadania związane z przeciw działaniem zagrożeniom z użyciem broni masowego rażenia oraz prowadzona będzie ewakuacja przez pododdziały wojsk chemicznych oraz medyczne. Również brytyjski batalion wykona marsz pokonując przeprawę zbudowaną na rzece Odra w Białej Górze koło Krosna Odrzańskiego.

13 czerwca
W mieście Chełmno swoje zdolności bojowe zaprezentuje wielonarodowy batalion inżynieryjny.

14 czerwca
Dzień Obserwatora w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie (uczestniczy korpus dyplomatyczny).

15 czerwca
Po przekazaniu odpowiedzialności dla innej jednostki batalion zmotoryzowany wykona marsz pokonując przeprawę na Wiśle w okolicach Chełmna

16 czerwca
Dzień Dostojnych Gości w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim Pomorskie – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko

17 czerwca
W piątek, 17 czerwca odbędzie się ceremonia zakończenia ćwiczeń Anakonda 16 w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie

Zdjęcie główne: Flickr: U.S. Army Europe/Creative-Commons (CC BY 2.0)
GALERIA
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!