Alkomat elektrochemiczny - czym jest i komu będzie służył?

Marcin Jankowski, 15.12.2016 09:31
Alkomat elektrochemiczny jest profesjonalnym urządzeniem służącym do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu - teorię znamy wszyscy. Jednak co wyróżnia ten rodzaj alkomatów na tle innych i komu najlepiej będą służyły?

Parametry alkomatu elektrochemicznego


Alkomat elektrochemiczny różni się od innych, np. półprzewodnikowych sensorem, czyli częścią urządzenia, którą śmiało można nazwać odpowiednikiem jego serca. Alkomaty z sensorem elektrochemicznym charakteryzują się ogromną czułością wykonywanych pomiarów, która sięga nawet do części tysięcznych promila. Można o tym przeczytać m. in na stronie sprzedawcy profesjonalnych urządzeń - Certen.com . Ważna jest także ich dokładność, która w przypadku sensora elektrochemicznego wynosi najmniejszy możliwy błąd pomiaru, mieszczący się w granicy 0,02 mg/l. Alkomaty tego rodzaju są także bardziej wytrzymałe od półprzewodnikowych, okres pomiędzy wymaganymi kalibracjami jest dłuższy, bo wynosi ponad dwa lata lub około pięciuset pomiarów, a sensor sprawnie działa nawet do ponad stu tysięcy pomiarów. Jak łatwo się domyślić, wysoka jakość często idzie w parze z wyższą ceną; alkomat elektrochemiczny jest droższy od półprzewodnikowego, lecz rzadsza potrzeba kalibracji wyrównuje tę dysproporcję w ogólnym rozrachunku. Jeśli interesuje Cię kwestia właściwego doboru alkomatu, polecamy lekturę www.certen.com/blog/aktualnosci/test-alkomatow.

Dla kogo alkomat elektrochemiczny?


Alkomaty dokonujące tak dokładnie pomiary są zazwyczaj używane przez służby mundurowe, a w szczególności policję. Podczas kontroli drogowych lub interwencji w zakładach pracy (wyrzucając dyscyplinarnie pijanego pracownika, trzeba sporządzić policyjny protokół), funkcjonariusze muszą mieć absolutną pewność co do poprawności i dokładności wykonywanych pomiarów - one mogą wpłynąć na czyjeś życie. Alkomatów elektrochemicznych używają także ratownicy pogotowia, pracodawcy wspomnianych już, dużych fabryk lub innych zakładów pracy, a także wszyscy, którzy z różnych względów potrzebują częstego i intensywnego wykonywania pomiarów.
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!